Google MyBusiness en çok tercih edilen arama motoru Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan bir yönetim aracıdır. Google üzerinden internet kullanıcıları tarafından yapılan aramalarda ve haritalarda işletmenizin bulunmasını sağlayan bu yönetim aracı aynı zamanda işletme hesaplarınızı da rahatlıkla yönetmenize olanak tanır. Yapmanız gereken sadece Google MyBusiness ve haritalara işletmenizi eklemeniz olacak. Bu sayede özellikle civarda bulunan internet kullanıcılarına daha kolay erişebilirsiniz.

Doğal yoldan reel müşteri edinmeniz adına mutlaka kullanılması önerilen Benim İşletmem uygulaması için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ayrıca bu aracı kullanmak için mutlaka web sitenizin olması da gerekmiyor. İşletmenizi ekleyerek de bu hizmetten faydalanabilir ya da Google MyBusiness üzerinden ücretsiz web sitesi de açabilirsiniz.

Google Mybusiness Kullanmanın Faydaları Neler?

  • İşletmenizin bilinirliğini arttırmış olacaksınız. Çünkü internet kullanıcıları yaptıkları aramalarda hizmet veya ürünleriniz ile karşılaşabilecek ve bu konuda daha fazla bilgiye sahip olabilecek.
  • Google MyBusiness’e kaydolan işletmeler diğer işletmelere nazaran çok daha profesyonel görünür. Bu sayede rakiplerinizin de bir adım ilerisinde olma şansını elde edebilirsiniz.
  • İşletme kaydını oluşturduğunuzda internet kullanıcıları işletme bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilir. Eskiden olduğu gibi adres ve telefon numarası bilgilerini iletmek için kartvizit bastırarak dağıtmanıza gerek olmaz. İşletmenizin adresi ve telefon numarası ile birlikte çalışma saatleri, varsa web siteniz gibi çeşitli bilgilere de tüm internet kullanıcıları ulaşabilir.
  • İşletmenize dair fotoğrafları da ekleyebilirsiniz. Yapılan analizler işletmelerin fotoğrafları olduğunda Google Haritalar’da % 42 düzeyinde daha fazla yol tarifi alıyor. Ayrıca fotoğrafı olan işletmeler % 35 daha fazla tıklama alıyor.
  • Bu araç üzerinden kullanıcılar yorum da yapabiliyor. Ayrıca işletmenize çeşitli sorular da yöneltebilir. Bu yorumları okuyarak müşterilerinizin işletmeniz ile ilgili düşüncelerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Soruları yanıtlayarak daha fazla sayıda müşteriye ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamayı indirerek telefon ya da tabletten bu süreci yönetebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Google MyBusiness Kayıt Nasıl Yapılır?

İşletmenizin kaydını yapmak için öncelikle Google.com/business adresine giderek bu sayfada göreceğiniz “hemen başlayın” butonuna tıklayın. İşletmenizin Google hesabıyla oturum açtıktan sonra işletme adını yazın ve “ilerle” yazısına tıklayın. İşletmenizin adresini de yazdıktan sonra harita uygulamasında konumu işaretleyin. İşletmenizin kategorisini seçerek telefon numarası ve web adresi gibi çeşitli bilgileri de ekleyin.

Sonrasında “devam” yazısına tıklayın ve bir doğrulama seçeneği belirterek işletmenizin kayıt işlemini doğrulayın. Ancak doğrulamayı daha sonra da yapabilirsiniz. Eğer daha sonra doğrulama yapmaya karar verdiyseniz “farklı bir yöntem dene” bölümüne tıklamanız gerekiyor. Hemen ardından “daha sonra” yazan yere tıklayın.

Doğrulma yaparken işletmenizin bilgilerini kontrol etmeyi unutmayın. Bu sayfada “posta” yazan bir seçenek göreceksiniz. Buraya tıklamanız durumunda doğrulama posta kartının nereye gönderileceğine dair bilgileri de yazmanız gerekiyor. Hemen ardından “posta kartı gönder” yazan yere tıklayın. Posta kartının gönderilmesi birkaç hafta sürebiliyor. Kart elinize geçtikten sonra yine Google.com/business linkine tıklayarak “konumu doğrula” seçeneğine tıklayın. Aldığınız kartta bulunan kodu ilgili alana yazın. Böylece işletmenizin kaydını MyBusiness ve haritalara eklemiş olacaksınız.

Bu arada doğrulama işlemi artık telefon ya da e-posta ile de yapılabiliyor. Son olarak tüm bu işlemleri tamamlamanızın ardından işletmenizin Google genelinde görünmesi için bir süre daha beklemeniz gerektiğini belirtelim. Birkaç hafta beklemeniz bilgilerinizin ve işletmenizin konumunun görünmesi için yeterli oluyor. Ayrıca kayıt işlemi esnasında yazdığınız bilgilerde bir hata olduğunu fark ederseniz “düzenle” yazan bölüme tıklayarak hatayı giderebilirsiniz. İşletmenize dair çeşitli fotoğraflar ve videolar da eklemenizi tavsiye ederiz.

Bu yazıyı paylaş: