En popüler sosyal medya platformu olan Instagram özellikle hashtag kullanımı ile ilgili sıklıkla gündeme geliyor. Bir pazarlama aracı olarak görülen hashtag kullanımı doğru ve ideal oranda olursa markalara çok ciddi katkılarda bulunabiliyor. Ancak bu kullanım konusunda çok kritik noktaların olduğu da unutulmamalı! Ayrıca paylaşılan fotoğraf ya da videoların da büyük bir öneme sahip olduğunu unutmamak lazım. Ancak öncesinde hangi hashtag türlerini tercih etmeniz gerektiğini gözden geçirmekte fayda var.

instagram hashtag kullanımı

Instagram Hashtag Türleri

Instagramda doğru kelimeleri seçerek daha geniş kitlelere ulaşabilir ve paylaşımınızın daha fazla sayıda kişi tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Peki, bu sosyal medya platformunda hangi hashtag türleri var?

Marka Hashtagleri

Öncelikle Instagram’da markanıza özel hashtagler mutlaka olmalıdır. Bu durum elbette paylaşımlarınızı markanıza özel kılmakla kalmaz. Aynı zamanda diğer kullanıcıların da bu kelimeleri kullanmasını sağlar. Dolayısıyla markanız sizin çabanız olmadan da daha fazla ön plana çıkar. Pek çok marka alışveriş yapan müşterilerine belirli hashtagleri kullanması talebinde bulunuyor. Bu durumda küçük indirimler ya da sürprizler dahi devreye girebiliyor. Markaya özel hashtagler tüm markaların üzerinde durması gereken bir türdür.

Kampanya Hashtagleri

Markanızın daha fazla bilinir olmasını sağlamak için düzenlediğiniz çeşitli kampanyalara özgü hashtagler de belirleyebilirsiniz. Bu sayede daha fazla paylaşım yapılacaktır. Müşterilerin belirlediğiniz bu hashtagleri kullanarak paylaşım yapması çok daha geniş kitleler tarafından söz konusu kampanyaların görülmesini sağlar. Aynı durum çeşitli anketler ya da yarışmalar düzenlediğinizde de geçerlidir.

Genel Hashtagler

Yapacağınız paylaşımlar ile ilgili hashtagleri arayarak genel hashtagleri de kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkatli olmanız ve çok fazla kullanımdan kaçınmanız gerekiyor. Kimse paylaşımınızı görmek için onlarca kelimeyi geçmek istemez. Bu durum özellikle markalar için oldukça itici bir durum alabiliyor. Kullanım konusunda sınırlar belirlemenizde fayda olacak.

Sektör Odaklı Hashtagler

Sektörünüzde markanızın daha fazla bilinmesini sağlamak için paylaşımlarınızın en azından bazılarında sektör odaklı hashtagler de kullanmanız gerekiyor. Ancak gelişigüzel paylaşımlarda kullanmak yerine sektörünüz ile ilgili olan paylaşımlarda kullanmanız gerektiğinin altını çizmek isteriz. Sektörünüzün sorunları, başarıları ve benzeri konularda yapacağınız paylaşımlarda kullanabilirsiniz.

Zaman Odaklı Hashtagler

Özel günler ya da belirli dönemler ile ilgili hashtag kullanımına da sıcak bakabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle kullanıcıların sıklıkla kullandığı dönemsel, zaman odaklı hashtagleri öğrenmeniz ve bu kelimeleri kullanmanız gerekiyor. Bu noktada da kelime seçiminizi asla gelişigüzel yapmamalısınız. Aynı zamanda özel gün ya da dönem ile ilgili bir paylaşım yapmanız gerektiğini unutmayın. Kullandığınız hashtaglerin paylaşımınız ile ilgili olması gerekir.

Hashtag Kullanımında Bunlara Dikkat Edin!

  • Eğer Instagram’dan daha etkin bir şekilde faydalanmak istiyorsanız hastag kullanımı ile ilgili birkaç hususa dikkat etmeniz gerekir. Sizin için birkaç önerimiz olacak.
  • En ilgi çeken hashtagleri en başta kullanın.
  • Her gönderi başına 8 ila 10 adet hashtag kullanabilirsiniz. Daha fazla kullanımın rahatsızlık verebildiği yapılan çeşitli araştırmalarda da anlaşıldı.
  • Marka odaklı olarak belirlediğiniz hashtagleri profil sayfanızda da paylaşmalısınız.
  • Kullandığınız hashtagleri mutlaka araştırın. Aranma hacmi ya da bu kelimeden aldığınız etkileşimi ölçümlemeniz gerekiyor. Bu ölçümleme sonucunda kullandığınız hashtagler üzerinde çeşitli revizyonlar yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu araştırmanız esnasında markanız ile ilgili olanları belirlemeniz de kolaylaşacaktır.
  • Çok fazla gönderimi yapılan hashtagler ile paylaşımınızın daha üst sıralara çıkması için takipçi sayınızın çok fazla olması gerekiyor. Bunun yerine orta sıklıkta kullanılanları tercih etmeniz daha akılcı bir seçim olabilir.

Sosyal medya hesaplarınızın yönetilmesi konusunda uzman ekiplerimizden yardım alabilirsiniz. Sizlere daha detaylı bilgi aktarmamız için bizimle hemen iletişime geçin.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?