Instagram her yönüyle, hayatlarımızın bir parçası oldu, buna para kazanmakta dahil. Çoğu insan Instagram uygulamasında içerik üreterek maddi kazanç sağlarken, birçok marka, kurumsal işletme ve firma da kendilerine bir Instagram hesabı açarak, sosyal medyayı bir kazanca dönüştürdüler.

Markalar, Instagram içerisinde, ürünlerine dair reklam, tanıtım, inceleme, video içerikleri, çekilişler, soru-cevap storyleri, anketler yaparak ve kullanıcıları ile etkileşime geçerek bunun yanı sıra potansiyel müşteriler için reklam yaparak, yüksek kitlelere ve müşterilere ulaştılar.

Instagram’da Takipçi Kaybetmenize Sebep Olacak Hatalar

Doğru stratejik ilerlemeler ve iyi analizlerle, her markanın sıfırdan başlayarak ya da belli bir noktada ki hesabı canlandırarak, Instagram içerisinde iyi bir noktaya gelmesi ve kar elde etmesi mümkün.

Bu yazımızda sizler için, takipçi kaybetmeye sebep olacak hataları sıraladık. Bir desteğe bir uzmana ihtiyaç duyduğunuz her zaman biz bi’fikir bi’sanat ailesi olarak yanınızdayız.

Sosyal Medyada Aktif Olmamak

Sosyal medyayı aynı sosyal çevreniz gibi düşünebilirsiniz. Nasıl arkadaşlarınızla bir süre görüşmediğinizde uzak kaldığınızda size dair merak ve uzaklaşma hissi oluyorsa, bu durum sosyal mecralar için de geçerlidir.

Sosyal medya hesabınızı düzenli ve aktif bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. İnsanlar markanız için ‘’Her şey yolunda mı?’’, ‘’Uzun süredir gönderi paylaşmıyor, demek ki bir sorun var.’’ Gibi düşüncelere kapılmamalı ya da daha kötüsü sizin markanızın varlığını unutmamalıdır.

Çoğu marka ve işletmenin yaptıkları hatalar burada başlar, bu markanızın Instagram içerisinde bulunan etkileşim oranlarının hızla düşmesi demektir. Zamanla takipçilerinizi kaybedersiniz, bu kayıp yeni takipçilerin gelmemesine ve zamanla gözden düşmenize sebep olur.

Instagram’ı aktif olarak kullanmadığınızda bir kar elde edemezsiniz, firmanız neredeyse orada durmaya devam eder aynı şekilde markanızda.

Aktif bir kullanımdan sonra eğer ortadan yok olur ya da yavaş yavaş aktifliğinizi kaybetmeye başlarsanız, işte böyle bir durumda gerçekten kayıplar vermeye başlar ve bu durumdan negatif olarak etkilenirsiniz.

Aktif bir sosyal medya hesabı, sosyal mecralarda başarı için ilk koşuldur, insanlar sizin orada olduğunuzu, soru sorduklarınla cevap vereceğinizi ve hala başarıyla işinize devam edip her gün daha iyisini yaptığınızı bilmelidirler.

Hedef kitlenize yönelik paylaşımlar yapmak ve bunu düzenli bir şekilde her günün farklı zaman aralıklarında kullanıcıları sıkmadan sağlamak önemlidir. Takipçileriniz, hedef kitleniz, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz sizin orada var olduğunuzu ve başarılı olduğunuzu bilmelidir.

Gelen Yorum ve Mesajlara Cevap Vermemek

insta-takipci

Nasıl bir müşteri, bir mağazaya, bir dükkâna, bir işletmeye geldiğinde ve size soru sorduğunda ve/veya yardım istediğinde ona elimizden geldiğince yardımcı oluyorsak, bu durum sosyal mecralar içerisinde de geçerlidir.

Her kişi potansiyel müşteridir ve bir kullanıcı size yorum yaparak veyahut mesaj atarak soru sorduğunda, size danıştığında ona dönüş yapmanız kullanıcının müşteriye dönüşmesini sağlayacaktır ya da kalıcı bir takipçi olarak müşteri olma potansiyelini her zaman koruyacaktır.

Kullanıcılar size markanızla ilgili soru sormak isteyebilirler, içeriğinizle alakalı bilgi almak, ürününüz hakkında bilgi edinmek, daha detaylı bir fotoğraf, iade süresi, garanti gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler.

Size ürününüzün boyutlarını sormak haklarıdır, ürününüzün materyallerini sormakta öyle. Bu tür konularda soru işaretleri olduğunda sizinle rahat bir şekilde iletişim kurmaları ve geri dönüt almaları gerekir. Bu kullanıcı memnuniyeti aynı zamanda müşteri memnuniyetidir.

Gönderinize herhangi bir yorum yaptıklarında, onlara cevap vermeli ve samimiyet kurmalısınız, bu size mesaj attıklarında da takınmanız gereken bir tavır.

Kitlenize ben buradayım, senin de burada olduğunu görüyorum, varlığın için teşekkür ederim ve sana/size değer veriyorum, algısı oluşturmalı ve bu çerçeve içerisinde bulunmaya devam etmelisiniz, sevgi güçtür ve bu güç her marka için ulaşılması zor fakat değerlidir.

Hesabınızı Gizlemek

Hesabınızı gizlemek, yapabileceğiniz en büyük hatalardan bir diğeridir. Gizli hesaplar yanlış bir strateji ve zaman kaybıdır.

Bir kullanıcı hesabınıza girdiğinde, hesabınızın gizli olduğunu görürse sizi takip etmeden geri çıkma olasılığı çok yüksektir. Sosyal medya akışkan ve pratik bir yerdir. Sizin de böyle olmanız gerekir. Bir kullanıcı kısa bir süre de bir ürüne ulaşmak istiyorsa, onun önüne engel koymamanız gerekir.

Bu kullanıcı ve potansiyel müşteriniz yüksek ihtimalle, sizin takip onayınızı beklemek gibi bir zahmete girmeyecek ihtiyacı olan şeyi, diğer markalardan bulmak için gezintiye çıkacak ve muhtemelen bulacaktır. Bu sizin kaybınızdır ve bu kayıp geniş kapsamlı bir kayıptır.

Potansiyel müşteriniz bir daha sayfanıza bakma gereği duymaz ve alışveriş için sizi tercih etmez ve kimseye sizin hesabınızdan söz etmez ve hatta olumsuz bir şekilde bahsetme olasılığı vardır.

İnsanlar içeriğinize direkt ulaşmak ister, ürünlerinizin ne olduğunu ve insanlara hangi hizmetleri, hangi alanda sunduğunuzu detaylı bir şekilde görmek ve eğer ikna olurlarsa ve/veya ihtiyaç duyarlarsa satın almak isterler.

Gizli bir Instagram hesabı sizin hedef kitlenize ulaşamamanız da demektir. Keşfet alanında sosyal medya hesabınızla alakalı herhangi bir içerik hedef kitlenizin karşısına çıkmaz. Belki önerilenler de sizin kullanıcı adınız çıkabilir takip isteği gönderilmesi için fakat bunun geri dönütünün olma olasılığı, düşük bir ihtimaldir.

Bir diğer açıdan, takipçiniz olan bir kullanıcı attığınız bir post ya da hikâyeyi bir başka kullanıcıyla paylaşmak istediğinde sayfanızın gizli olması, sizin potansiyel diğer kullanıcıya ulaşmanızda bir engeldir, yani kendi ayaklarınızı siz bağlamış ya da kendinize çelme takmış olursunuz.

İçerikte Tekrara Düşmek

İçerikte yeniliğin kaybolması sizi sıkıcı, ezbere ve kendini tekrar eden bir markaya dönüştürür, bu olumsuz bir izlenimdir ve sizin için oldukça önemli bir kayıptır.

Muhtemelen takipçileriniz bu yinelemeyi fark ettikleri anda sizi takipten çıkacaktır ve sayfanıza girmiş herhangi biri de sizi takip etmek gibi bir harekette bulunmayacaktır.

Hiç kimse birbirinin aynı şeyleri art arda ne günlük hayatında ne de sosyal mecralar içerisinde görmek istemez. Sosyal medyanın bu kadar aktif kullanılışının en büyük sebeplerinden biri, günlük hayatın sıkıcılığında alternatif bir kaçış, bir eğlence aracı olmasıdır ve sizin sıkıcı gönderilerinize burada yer yoktur.

Tekrara düşmek, yerinde saymaktır bu insanlara; sizi yeniliğe kapalı, gelişim göstermeyen, uyum sağlayamamış, özgünlükten yoksun ve sadece satış odaklı bir marka ve/veya bir işletme olduğunuzu düşündürür.

Aktif olmalı aynı zamanda yenilikçi olmalısınız eğer markanıza yakışıyorsa ki insanları gülümsetmek herkese yakışır, eğlenceli olmalısınız. Kendinize has, özgün işleriniz ve içerik paylaşımlarınız olmalı, insanlar sizi bir görsel ile tanıyabilmeli çağrışımda bulunmalısınız, iletişimde kalmalısınız.

İçerikleriniz kullanıcılar arasında ‘’Upss, gizli hesap!’’ engeline takılmadan gezebilmeli ki böylece çoğalasınız.

Tekrara düşmeden, tekrar tekrar keşfetlere düşmeniz dileğiyle, tüyolarımızı unutmayın!

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?