Sosyal medya, artık pek çok alanda aktif bir şekilde faaliyet göstermekte. Sosyal mecralar gün geçtikçe yüzlerce yeni üyeyi bünyelerine dahil etmekte.

İnternet artık çok daha canlı ve her insanın hayatının bir köşesinde ya da merkezinde.

Çoğu insan herhangi bir amaçla bir sosyal medya hesabına sahip, hatta çocuklarımız bile çok küçük yaşlardan itibaren teknolojiye dair bilgili ve sosyal platformlardan haberdar.

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetimi

Bazıları eğlence için, vakit öldürmek için, sevdikleriyle anılarını, anlarını paylaşmak ve sevdiklerinin paylaşımlarına şahit olmak için bunun yanında gündemden haberdar olmak ve yeni şeyler, yeni yerler, yeni insanlar keşfetmek için bir ve/veya birden fazla sosyal mecrayı takip ederken, yeni dünyamızda pek çok işletme ticaret amacıyla, sosyal ağları kullanıyor.

Sosyal medya maliyet ve ulaşılabilirlik açısından televizyona kıyasla çok daha ön planda kalan bir reklam seçeneği oluyor.

Büyük firmalar bile uzun zamandır sosyal mecralarda aktif bir şekilde boy gösteriyor, hedef kitlesini genişletmek ve memnun etmek için çeşitli stratejiler geliştirerek bizde buradayız diyorlar.

Büyük firmalar, büyük işletmeler için işler sosyal medyada daha kolay gibi gözükse de küçük işletmelerin çok daha avantajlı olduğu noktalar kesinlikle inkâr edilemez. Doğru strateji ile birlikte küçük işletmeler hayallerinin kat kat fazlasını yaşayarak büyük işler başarabiliyor hatta başarıyor.

Neredeyse tümü yol gösterici bir kaynağa ihtiyaç duyuyor, küçük işletmeler için sosyal medya yönetimi içerikli bir kitap bile piyasada mevcut.

Bu yazımızda sosyal mecraları fethetmek için nasıl yollardan gidilmeli sizin için derledik, gelin birlikte bu yollar neymiş bir bakalım.

Küçük İşletmeler İçin Doğru Sosyal Medya Seçimi

Burada belki de en önemli etken hedef kitleniz. Hedef kitlenizi iyi seçmeli bunun yanı sıra hedef kitlenizin hangi sosyal platforma daha çok vakit ayırıp, ilgilendiğini tespit etmelisiniz.

Bu size hangi mecralarda, nasıl içerikler paylaşarak dikkat çekeceğiniz ipucusunu verir. Eğlenceli, bilgilendirici, ürün odaklı, ürün tanıtımı odaklı, video içeriği, hikâye içeriği, reels videoları, canlı yayınlar, soru-cevap anketleri. Potansiyel müşterinizi nasıl kendinize çekeceğinizin anahtarlarıdır.

Birkaç örnek vermek gerekirse; Facebook, erkek kullanıcı kitlesi daha fazla olan bir platform bununla beraber orta yaş ve üzeri kesimin daha aktif olarak yer aldığı bir mecra.

İnstagram söz konusu olduğunda ise cinsiyet dağılımının eşit olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz ve genç kitle tarafından daha aktif bir şekilde bu mecrada yer aldığını görebiliriz.

Twitter ise yine erkek kullanıcıların daha çok olduğu bir platformken bununla beraber yaş kitlesi eşit bir dağılıma sahiptir.

Her bir sosyal medya platformu için ayrı bir yönetim planı hazırlamalı ve harakete geçmelisiniz.

Birçok sosyal medya platformunun bu şekilde istatistiklerine ulaşmak mümkündür, hedef kitle analizi için ciddi derecede önemli verilerdir. Sosyal medya yönetimi için atılacak ilk ve önemli adımlardan biridir.

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Planlaması

sosyal-medya-kucuk-isletmeler

Sosyal medyadan yararlanma, sosyal mecralar içerisinde yer alma kararı verdiyseniz eğer, amaçlarınızı belirleyerek, bu amaçlara yönelik bir plan hazırlanması ve hayata geçirilmesi gerekir.

Amacınız/amaçlarınız net olmalı. Ürün tanıtımı mı yapmak istiyorsunuz, yoksa yeni kitleler ile genişlemek mi? Takipçi kazanmak mı? Marka bilinirliğini arttırmak mı? Bu amaçlardan hangisi sizin küçük işletmeniz için büyük katkı sağlayacak? Bu soruya cevap vermeli ve belki de birden fazla amaç için harekete geçmelisiniz.

Ne paylaşmanız gerektiğine dair planlamalar, haftanın hangi günleri, hangi zaman aralıklarında gönderilerde bulunacağınız planının öncü ayağı olmalı. Farklı içerik türleri, içerik çeşitliliğinize hizmet ederek birden fazla amaca hizmet edebilecek paylaşımlar olmalı.

Bir içerik takvimi oluşturmak, sizin için işleri kolaylaştırabilir zamandan kazanabilir ve yaratıcı fikirler için zaman ayırabilirsiniz. Farklı paylaşımlar olumlu geri dönüşler olarak işletmenize yansır.

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medyada Başarılı Olabilmek İçin Neler Yapmalı?

Küçük işletmelerinin aslında sosyal mecralarda çok büyük avantajları vardır, bu avantajları doğru kullanarak ve yerinde stratejiler ile ilerleyerek büyük işletmelere rakip bile olabilirler.

Sosyal medya hesabınızı aktif kullanmak, potansiyel müşteri ve potansiyel kitleniz için doğru reklamları, doğru paylaşımları, uygun yoğunlukta ve uygun zamanda gerçekleştirmek önemlidir.

Kaliteli fotoğraf ve video içerikleri, sosyal medya içerikleriniz için önemli noktalardır, görüntü kalitesi yüksek içerikler işletmenizin de kaliteli olduğu algısını oluşturur. İmaj çok şeydir ve iyi, hatta etkileyici paylaşımlar size güvenilir bir prestij sağlar.

Hesabınızın herkese açık olması göz ardı etmemeniz gereken ve eğer hesabınız gizliyse size karşı büyük bir engeldir. Kullanıcılara açık kapı olmalısınız, potansiyel müşteri gizli hesaplar yüzünden yüksek ihtimalle bir kayıp olabilir.

Hedef kitleniz ile etkileşimde olmak, samimiyet kurmak, yorumlara, mesajlara geri dönüt sağlamak önemlidir. Samimiyet güven getirir ve güvenilir bir marka olmak zor ayrıca değerlidir.

Canlı yayınlar, hedef kitlenizle etkileşime geçmek için harika bir fırsat olabilir, bu sayede güven duygusu sağlanabilir, arttırılabilir, soru işaretleri giderilebilir.

Farklı içerikler üretmek bile sırf bu yüzden takip edilmenize sebep olabilir!

Video içerikler çağa ayak uyduran harika bir destekleyici, doğru reklam yatırımları potansiyel müşteriler için mıknatıs olabilir.

Küçük işletmeler kişiselleştirilmiş ilgi verebilir, bir noktadan sonra takipçi sayısı değil etkileşim oranı etkili ve cezbedicidir.

İnternet sitenizden sosyal medya hesaplarınıza bağlantı vermek yerinde bir hareket planıdır. Kurumsal web siteniz aracılığıyla hem arama motorları, sosyal mecralarınızın size ait olduğunu tescil eder, hem de site ziyaretçilerinizin size beğenmesine ve takip etmesine davetiye çıkarmış olursunuz.

Potansiyel Müşteriye Ulaşmak En Büyük Amaç Olmalı

Potansiyel müşteri sizin altın cümlenizdir. Doğru içerikler, reklamlar sizin potansiyel müşterinize yaklaşmanızı, çemberinizi genişletmenizi sağlar.

Odağınız her zaman daha geniş bir perspektifte olmalı, hedef kitleniz, yeni hedef kitleleri beraberinde getirmeli ve yine aynı şekilde müşterileriniz, potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza olanak sağlamalıdır.

Çekilişler, sosyal medya hesabınız için harika birer mıknatıstır. Düzenleyeceğiniz ilgi çekici çekilişler size binlerce potansiyel müşteri kazandıracak ve takipçi sayınız inanılmaz bir şekilde artacaktır.

Çekilişler için de aktif bir çizelge oluşturmalı ve belirli zamanlarda çekilişler düzenlemelisiniz. Sırf çekilişleriniz için bile sizi takip eden ve takipçi getirecek yüzlerce takipçiniz olacaktır.

Çekiliş için belli standart belirleyerek, insanların sizi hikayelerinde paylaşmalarını sağlamak da potansiyel müşterileriniz tarafından keşfedilmenizi sağlar.

Binlerce insanın sizin sosyal medya siteniz için etkileşimde olduğunu görürsünüz.

Diğer bir seçenek ise farklı işletmeler ile iş birliği yaparak sosyal medya platformunuza katkı sağlamaktır. Birlikten kuvvet doğar ve farklı markaların, farklı hediyeler için birlikte bir projeler geliştirmesi çok büyük bir potansiyel müşteri ağı demektir.

Potansiyel müşterinizin karşısına çıkma olasılığınız artar. Takipçi sayınız, etkileşim oranlarınız, güvenirliğiniz artar.

Influencerlarla iş birliği yapmakta sizin için harika bir geliştiricidir. Hayran kitlesinin ilgi ve sevgisinden yararlanarak sizde potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Güvenirliğinizi teyit ettirir ve insanların gözünde daha kaliteli bir işletme imajı çizersiniz.

Belli bir kriter belirleyerek bu kriter doğrultusunda insanlara hediyeler dağıtarak da insanların kalplerini fethedebilirsiniz.

Potansiyel müşteri doğru adımlarla her zaman kalıcı müşteriniz olabilir ve doğru adımlar için Bi’ fikir Bi’ sanat reklam ajansımızla iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?