İyi bir imaj, etkileyici bir marka olmak için gereklidir. Marka kimliğiniz, çalışma arkadaşlarınıza, ortaklarınıza ve en önemlisi müşterilerinize gösterdiğiniz yüzünüz, görünüşünüzdür.

Görünüş, özellikle ilk izlenim için her şeydir, markanızı yansıtmalı, markanızın kültürünü, kişiliğini, neyi vaat ettiğinizle alakalalı insanları esinlendirecek çağrışımlarda bulunmalısınız.

Kurumsal Kimlik Tasarımının Markaya Etkisi

Kurumsal kimlik markanıza profesyonel bir görünüş katar, çalışma arkadaşlarınız, ortak ve müşterileriniz size saygı duyarlar. Daha güvenilir bir izlenim sağlarsınız.

Kurumsal kimlik, marka olmanın ilk temel adımıdır. Eğer marka olma yolculuğuna çıkmak istiyorsanız, marka tasarımının temel adımı olan kurumsal kimlik tasarımını, vizyonunuzu, misyonunuzu, karakterinizi yansıtacak şekilde bir tasarım çizgisine ve gücüne sahip olmalıdır.

Her alana göre, alanı yansıtacak basit tasarımlar bulmak oldukça kolaydır. Önemli nokta kitlelerin dikkatini çekecek akılda kalıcı, renk uyumu ve tasarım geometrisinin göze çarptığı, albenisi olan bir kimlik tasarımınızın olmasıdır işte bu kolay değildir.

Hitap etmek istediğiniz kesimin en çok sevdiği, ilgi duyduğu renklerle tasarıma başlanabilir. İşletmenizin etki ettiği alan ile uyumlu açık ya da koyu bir tema tercih edilmelidir.

20.yüzyılın yarısında görsel kimlik sistemlerinde ki gelişim ve değişim, pek çok marka girişiminde dayanak noktası haline gelmiştir. Buna örnek olarak Coco Cola’nın ilginç ve ilham veren bir hikayesi vardır. Kendini kanıtlamış birçok marka bu süreçlerden geçmiştir.

Bu markalar, müşteri merkezli reklam mesajları sayesinde büyük başarılar elde etmişlerdir. Görsel kimliklerinin, şirketlerinin sade fakat akılda kalıcı güçlü bir amblemi olması gerektiğini fark etmişlerdir.

20.yüzyılın sonlarına doğru ise büyük değişim ve yenilikler meydana geldi. İnternet ve sosyal ağların oluşumu çoğu şeyi kökten değiştirdi. Kurumsal kimlik tasarımcıları müşteri odaklı, geniş perspektifli, esnek bir kimlik tasarımı için yaratıcılığını arttırarak yeni arayışlara yöneldi.

Kuralları sürekli olarak değişmekte olan ve zamanla daha da dijitalleşen bu dünyada, kurumsal kimlik tasarımı sadece durağan ve fiziki değil. Manevi ve güçlü ayrıca yüksek değerleri olan bir marka oluşturmak ve bu izlenimi herkese, her şeye yansıtmak.

Kurumsal kimlik marka temsilinde küçük bir yer ediniyor gibi gözükse de hedef kitlenizin aklında yer edinecek olan ilk bağlantı olacaktır.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Markanızın özelliklerini, değerlerini, hizmet sunduğu alanı yansıtacak yaratıcı bir logo tasarımı, güçlü bir kurumsal kimlik için gereken basamaklardan ilkidir.

Kurumsal kimliğiniz, sizi yansıtır. Pazarlama stratejilerinizi içinde barındırır.

Kurumsal kimliğiniz markanızın somut işaretidir. Logo, antetli kâğıt, kartvizit, kırtasiye ürünleri, promosyon ürünler, tekstil ürünleri, ambalaj tasarımları, broşürler ve tabi ki web siteniz gibi tüm bu öğeler kurumsal kimlik tasarımına girmektedir.

Bütün bunların amacı; markanız için güçlü ve net bir kimlik yaratarak hizmetlerinizi sunmak, profesyonelliğinizi simgelemek, her daim yeniliğe uyum sağlayan, güvenilir bir firma olduğunuzu yansıtmak ayrıca kalitenizin standardını tescillemektir.

Kurumsal kimlik, dünyaya gösterdiğiniz yüzünüzdür, sizi rakiplerinizden ayıran şeydir, Görsel gücünüz, insanlara yarattığınız sezgilerdir. Güçlü bir kimlik tasarımı ile herkes sizin potansiyel müşterinizdir. En basit örneğiyle iyi tasarlanmış bir kalem, markanızın elden ele dolaşması ve beğenilerek size merak duyulması demektir.

İyi bir yaka kartı, çalışanınızın sizi takdir etmesi ve sizinle çalışmaktan ötürü duyduğu memnuniyet demektir, bu verimlilik artışı demektir.

Kurumsal Kimlik Nelerden Oluşur?

kurumsal-kimlik-elemanlari

Kurumsal kimlik geniş bir tasarım zincirinden meydana gelir. Sizin için kurumsal kimlik objelerini teker teker sıraladık.

Kurum içi kullanılan dokümanlar: Kartvizit, antetli kâğıt, diplomat zarf, torba zarf.

Resmi evraklar: Fatura, irsaliyeli fatura, sevk irsaliyesi, gider pusulası, tahsilat ve tediye makbuzu, özel fatura, muhasebe formları, teklif ve sipariş fişi, iş takip fişi.

Kırtasiye ürünleri: Dönkart, davetiye ve tebrik kartları, dosya, faks formu.

Medya ve görsel yazılı tanıtım: Tanıtım ve reklam filmleri, gazete ilan ve reklamları, dergi ilan ve reklamları, basın duyuruları, eleman ilanları.

Ofset baskı ve reklam: Katalog tasarımı, insert tasarımı, broşür tasarımı, dergi ve tanıtım bülteni, el ilanı, kâğıt afiş, tebrik, teşekkür, onur belgeleri ve sertifikalar.

Promosyon ürün tasarımları: Ajanda, takvim, masa takvimi ve masa sümeni, bloknot, küp bloknot, saat, anahtarlık, mousepad, yemek servis altlığı, peçete, tabak altlığı, kalem ve kalem seti.

Tanıtım materyallerinin tasarımları: Bez afişler, bayrak, flama, rollup, kürsü ve kürsü arkası, stant, billboard, örümcek stant, kurum içi görseller, bina giydirme, araç giydirme.

Tekstil ürünleri tasarımları: Şapka, önlük, iş tulumu, t-shirt, polo, yaka iğnesi, kol düğmesi.

Tabela tasarımları; Kurum dış tabelası, kurum hoş geldiniz tabelası, yönlendirme levhaları, şirket içi departman levhaları, kapılıklar, plaket, başarı ödülleri.

Ambalaj tasarımları: Kutu, koli, çanta, naylon poşet, kağıt poşet, ürün fiyat ve etiketleri.

Sunum görsel tasarımları: Power point sunum şablonu tasarımları, keynote sunum şablonu tasarımları.

E-posta öğelerinin tasarımı: E-posta imza tasarımları, mailing yapılırken kullanılacak şablonların tasarımları.

Markamın Neden Kurumsal Kimliğe İhtiyacı Var?

Kurumsal kimlik önemlidir, pazarlamayı etkiler, şirketinizin sektördeki konumunu belirler. Çalışanların tutumundan, iletişim şeklinizden, felsefeniz ve vizyonunuzdan ilham alarak oluşturulmaya başlanır.

Görsel çalışmalarla desteklenir. Amaçlanan hedef, prestijli algılanma, rakiplerinin önüne geçmek ve bunu kolay algılanma, akılda kalıcılık ile sağlamaktır. Kurumsal kimlik sağlam ve doğru bir yatırımı ifade etmektedir.

Kurumsal kimlik global yüzünüzdür, hâkim olduğunuz alanda duruşunuzu sergilemektir.

Büyük idealleri ve hedefleri olan her markanın, işletmenin ihtiyacı olan kurumsal kimliktir.

Sizin de eğer büyük hayalleriniz varsa eğer ve bunların hayallerden ibaret olmasını istemiyorsanız, iyi düşünmeli profesyonellerden yardım almalı ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürme konusunda harekete geçmelisiniz. Doğru yaklaşımlar, özgün tasarımlarla hayallerinizin bile ötesine geçebilirsiniz.

Etkileyici ve akılda kalıcı bir logo, logonuza uygun renkler ve çarpıcı tasarımlar, bir bütüne yansıtılmalı, en büyük eşyadan, en küçük materyale kadar markanızı neredeyse her objeye yansıtmalısınız. Kendi markanızla, kendi sektörünüze hükmetmelisiniz.

Gözle görülür her yerde olmanız, akıllarda olmanız demektir. İnsanların işinizi iyi yaptığınızı düşünmesi demektir.

Kurumsal kimlik tasarımında, doğru yatırım büyük geri dönüşlerdir.

Kurumsal Kimlik Önemli Mi?

Kurumsal kimlik kesinlikle önemlidir. Global yüzünüz, imajınız ve duruşunuzdur. Firmanız içerişinde bulunan standartlarınızın belirlenmesi, iletişiminizin gücüdür.

Pazarlama içerisinde pozitif katkıları olan bir getiridir kurumsal kimlik. Markalaşma sürecinizde yapabileceğiniz en etkili yatırımdır ve geri dönütü muhteşemdir.

Hedef kitlenizin, sizin kim olduğunuza, ne yaptığınıza, nasıl yaptığınıza dair izlenimidir. Markanızın misyonunu ve vizyonunu yansıtan yapı taşının yansımasıdır.

Görselliğin gücünü kullanın, iyi bir görünüş, iyi bir iş getirisidir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Fiyatları

Markalaşma yolunda atılması gereken en önemli adımlardan olan kurumsal kimlik tasarımı alanında deneyimli, profesyonel, iş prensiplerine ve disiplinine sahip, yaratıcı kişiler tarafından firmanıza özel olarak ilgiyle sürdürülmesi gereken bir süreçtir. Sizi ve markanızı anlamalı, ihtiyaçlarınız doğrultusunda en etkili tasarımları gözler önüne sürmelidir.

Kurumsal kimlik tasarımı; kurum içi kimlik tasarımı ve kurum dışı kimlik tasarımı olarak ikiye ayrılır. Kurum içi kimlik tasarımı; antetli kağıt, şirket elemanlarınız için kartvizitler, dosya, not defterleri, bloknotlar, faturalar, belgeler, fişler, makbuzlar, laşeler şirket formaları gibi birçok materyalin üzerinde firmanızın, şirketinizin logosunu ve buna uygun renklerle tasarlanmış tasarımları kapsar.

Kurum dışı kimlik tasarımı ise; şirket araçları üzerindeki logo tasarımları, bina dışı cephe tasarımı, bayrak tabela, reklam panosu, ofis içi tasarımlar, broşür, katalog, internet ve gazete reklamları gibi birçok şeyi kapsar.

Bunların hepsi doğru bir tasarımla profesyonel bir ekiple, size ayrı ayrı katkılar sağlayacak, her şeyde sizin imzanızı taşıyacak tasarımlardır.

Almak istediğiniz hizmetin içeriğine göre farklılık gösteren kurumsal kimlik tasarım fiyatları, size büyük getirileri uzun süre devam edecek tasarımlar için cüzi miktarlardır.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?