Kurumsal kimlik, bir işletme için en değerli varlıklardan birisidir. Şirketin itibarını, güçlü kılan yönlerini ve amacını temsil eder. Markanızı benzersiz ve kapsamlı bir görsel konseptle sunmak için Kütahya kurumsal kimlik tasarımı hizmetimizle tanışın. 

Akılda kalıcı ve şirket ile ilgili düşünceleri çağrıştırıcı özelliğe sahip olması gereken kurumsal kimlik, bir nevi marka imajıdır. Bi Fikir Bi Sanat, ürün veya hizmetlerini tanıtırken, şirketlere marka imajı oluşturma konusunda hizmet vermektedir. 

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Kurumsal kimlik tasarımı, marka değerini hedef kitleye etkili bir şekilde ileten; birleşik, tutarlı ve esnek marka varlıkları yaratmak için birlikte çalışan öğleler topluluğu olarak tanımlanabilir. Marka oluşturmak için markalaşma sürecine başlanmanız gerekir. Markalaşma süreci, müşterilerin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanımlamasına, sizi rakiplerinizden ayırt etmesine ve hedef kitlenizin bağlantı kurabileceği bir kişilik oluşturmasına yardımcı olur. Bu kişilik, kurumsal kimlik tasarımı olarak ifade edilebilir.

kütahya kurumsal kimlik tasarımı

Yenilikçi, modern, anlaşılır, okunabilir ve akılda kalıcı kurumsal kimlik tasarımlarınızı uzman ekibimizle yapıyor, markanızı en iyi yansıtan argümanlarla destekliyoruz. 

Kurumsal marka kimliği, işletmenizin tekrar tekrar iletilen ve nihayetinde markanızın dünyaya gösterilen yüzü haline gelen tutarlı mesajıdır. Bir marka kimliği 7 bileşenden oluşur: İşletme adı, logo, slogan, renk paleti, tipografi, görüntü ve ses. Bu belirli unsurlar, anında tanınan ve beğenilen bir markayı şekillendirir. 

Kurumsal Kimlik Neden Bu Kadar Önemli?

Marka kimliği önemlidir çünkü:

  • Sektördeki rakipleriniz arasında ayırt edilmenizi sağlar.
  • Devamlı ve sadık müşteriler kazanmanıza yardımcı olur.
  • Markaya güven aşılar.
  • Tüm bu faydalar, sonuç olarak satışa yansır. 

Kural olarak, marka kimliği nerede gösterilirse gösterilsin tutarlı ve net olmalıdır. Aynı mesajı iletmek, tüketicilerin sizin güvenilir bir otorite olduğunuzu bilmesini sağlar; güven ve sadakat aşılar. Bu durum, logonuz, tipografiniz, renkleriniz, ambalajınız ve mesajlarınız gibi unsurların markanızın itibarını ve kimliğini pekiştirdiği anlamına gelir.

Kütahya Kurumsal Kimlik Tasarımı Hizmeti

kütahya kurumsal kimlik tasarımı

Kurumsal kimlik çalışmalarında genel marka stratejisinden hedef kitleyi anlamaya, marka kişiliğini belirlemeden markayı doğru tanımlayan unsurların yer verilmesine kadar geniş bir perspektif ele alınır. Kütahya kurumsal kimlik tasarımı hizmetimizle, markanızı en iyi tanımlayan bir kimliğe sahip olabilirsiniz. Şimdi kimlik tasarım hizmetimiz kapsamında, uyguladığımız genel kimlik tasarım sürecini ele alalım.

Genel Marka Stratejinize Uygun Kimlik Tasarımı

Marka tasarım stratejisi, nihayetinde markanızın kimliğini elde edeceğiniz bir süreçtir. İyi tanımlanmış bir marka stratejisi, hedef kitlenizin ihtiyaçları ve duygularıyla doğrudan bağlantılıdır. İnsanların işletmenizle nasıl iletişime geçmesini istediğinizi, nasıl hissetmelerini istediğinizi ve onlara iletmek istediğiniz mesajı şekillendirmenize yardımcı olacaktır. 

Logo tasarımında olduğu gibi marka tasarım stratejisinde amaç, tutarlılık, duygu, sadakat ve esneklik gibi birkaç bileşenden söz edilebilir. Marka stratejisi belirlemek, tasarım sürecini etkin bir şekilde uygulamayı beraberinde getirir. 

Hedef Kitlenize Uygun Kimlik Tasarımı

Hedef kitlenizi tam olarak belirlemek, sıra dışı bir marka kimliği oluşturma yolundaki ilk adımdır. Kitlenizi içeride ve dışarıda anlamak çok önemlidir, çünkü ses tonunuzun ne olacağından tipografi ve renk seçimine kadar markanızla ilgili her şeyi etkileyeceklerdir. 

Hedef kitleniz, ürün veya hizmetinizin en çok hitap etmesi muhtemel insan grubudur. Kim olduklarını, ne istediklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını anlamak, onlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır. Demografik ce coğrafi bilgilerden oluşan bir hedef kitlesi listesi yapılacaksa; aş aralığı, cinsiyet, konum, gelir, sanayi ve sosyal medya tercihleri gibi kriterler kimlik tasarımı sürecini aydınlatacaktır. 

Marka Kişiliğine Uygun Kimlik Tasarımı

Marka kişiliğini anlamak, genel marka kimliğinin önemli bir parçasıdır. Hedef kitlenizin işletmenizle ilgili algısını şekillendirmek için marka kişiliği olumlu bir etkiyi beraberinde getirir. Müşteriler ve iş ortakları göz önüne alındığında, marka kişiliğini öncelik haline getirmek kaçınılmaz olmalıdır. 

Kurumsal Kimliğin Bileşenleri

kütahya kurumsal kimlik tasarımı

Logo

Marka gücünün ilk ve en görünür sembolü, birincil marka işareti veya logo tasarımıdır. Mümkün olduğunca basit olmalı ve markanızın ne yaptığını veya neyi temsil ettiğini tam anlamıyla göstermeye çalışmak yerine kavramsal ve soyut görsel öğelere yönelmelidir. Logonuz, tüm marka kimliğinizin ana görsel odak noktasıdır.

Birincil marka işareti, çeşitli farklı ortamlarda ve her boyutta iyi çalışacak kadar esnek olmalıdır. Çoğaltılması kolay olmalı ve sağlam tasarım ilkelerini kullanmalıdır. İyi bir logo tasarımı şu özelliklere sahip olmalıdır:

  • Ölçeklenebilir olmalıdır.
  • Uyarlanabilir olmalıdır.
  • Akılda kalıcı olmalıdır.
  • Benzersiz olmalıdır.

Slogan

İşletme adınız ve logonuzdan sonra sloganınız güçlü bir pazarlama aracıdır. İyi bir slogan, hedef kitlenizde bir yanıt uyandırmalıdır. Slogan, markanızın sunduğu benzersiz değeri yakalar ve hedef kitlenizin işletmenizi kapsayıcı bir fikirle ilişkilendirmesine yardımcı olur. 

Ancak, tüm işletmeler için bir slogan şart değildir. Faydalı olabilir mi? Evet. İşinizin başarısı için süper kritik mi? Hayır. Aslında, tamamen atlamaya karar verebilirsiniz ve bu sorun değil.

Tipografi

Tipografi, tüm yazı tiplerini kapsayan geniş bir terimdir. Temel olarak harflerin özel bir şekilde düzenlenmesi olarak tanımlayabiliriz.

Logonuzda doğru tipografiyi seçmek, genel markanızı güçlendirebilir. İster bir fotoğrafçılık işletmesi için ister bir veteriner kliniği için logo tasarım hizmeti alıyor olun, kullandığınız yazı tipi etkili marka tanınırlığının ve kurumsal kimlik tasarımının anahtarı olabilir.

Renk 

Renk, marka kimliğinizdeki en duygusal ve çekici unsurdur. Bir renk paletine karar vermek, kimliğinizi geliştirmenin ve tasarımlarınıza çok yönlülük katmanın önemli bir yoludur.

Renk psikolojisine göre , mavinin sakinliği ifade etmesi ve kırmızının tutkuyu ifade etmesi gibi , renkler duygusal bir tepki ortaya çıkarır. Gölgeyi ayarlamak bile ortaya çıkan duyguyu değiştirebilir. Bebek mavisinin nasıl sakinliği çağrıştırdığını, mavinin daha koyu bir tonunun ise güven aşıladığını düşünün. Belirli renklerin ifade ettiği duyguları bilmek, markanız için doğru renkleri seçmenize yardımcı olabilir. 

Ayırt Edici Grafik ve Şekiller

Markalar, çeşitli materyallerde (broşürler, kartvizitler vb.) ve medyada (web siteleri, sosyal medya vb.) ayırt edici bir görünüm iletmek için grafikler ve şekiller içeren görsel bir dil kullanır.

Şekiller, markanızın daha net bir resmini oluşturmaya yardımcı olabilir. Bu etkili unsur, hedef kitlenizden istenen tepkiyi pekiştirmek için faydalı olabilir.

Görsel Marka Uzantıları

Görsel marka uzantıları, markanın görsel deneyimini destekleyen ve geliştiren tasarım öğeleridir. Bunlar resmi marka deseni, ikonografi vb. şeyler olabilir.

Markanın görsel yapısının incelikli bir parçası olarak kullanılan resmi bir marka modeline sahip olmak, yüksek düzeyde bir marka hatırlanabilirliğini beraberinde getirir. Markanın mesajını pekiştirir ve hedef kitlenin, markanızın ayrıntılara önem verdiğini bilmesini sağlar. Bu da markanın tutarlı ve güvene değer olduğu mesajını ifade eder.

İkonografi, markanızın cephaneliğinde başka bir güçlü araç olabilir. Markanıza özel oluşturulan özel ikonlar, hedef kitlenizle doğrudan bilinçaltı bağlantısı kurabilir. Simgeler, markalaşma çabalarınıza nüfuz eden ve marka mesajını etkili bir şekilde yayınlamanızı sağlayan görsel çapalar oluşturmak için kullanılabilir.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?