Bir hayalle yola çıktığınız ve gerçekleştirmek için adımlar atmaya başladığınızda, dikkat etmeniz ve önemsemeniz gereken bazı noktalar vardır.

Hayaliniz nitelikli bir marka olmaksa eğer, burada ilk akla gelen nokta kimliğinizin sembolü olacak logolardır.

Logo Tasarımı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Logo bir markayı, en iyi anlatan, tanıtan ve akılda kalmasına sebep olan etkendir. İnsanlarla aranızdaki bağın temeli, kaliteniz ve markanızın yüzüdür. Bu yüzden sadeliği ve nüansı yakalamak önemlidir.

Hedef kitlenizi belirlemeniz, kitlenizi iyi bilmeniz ve hedef kitlenizin dışında bulanan çemberdeki insanları da düşünmeniz gerekir.

Eşsiz ve etkili tasarlanırsa eğer, logonuz, markanızı ölümsüzleştirebilir. Logoları akılda kalıcı firmalar, rakiplerine kıyasla daha öndedir.

Logo markanızın her türlü iletişim aracında kullanılır. Bu durum, insanların logoyu olabildiğince fazla görmesini sağlar.

Etkileyici ve akılda kalıcı logolar için nelere dikkat edilmelidir gelin sizin için hazırladığımız yazıda, öğrenelim.

Doğru Reklam Ajansıyla Çalışmak

Kendi firmanızın çalışanı olan bir grafik tasarımcıyla beraber logonuzu tasarlayabileceğiniz gibi, bu önemli adım için bir reklam ajansıyla çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Doğru reklam ajansından kastımız; işini sevgiyle yapan, özgün, yaratıcı ve yenilikçi, sizi dinleyen ve isteklerinizi anlayan ve bunu logonuza ustalıkla yansıtabilecek ajanslardır.

Dikkat edilmesi gereken doğru reklam ajansınızı bulmaktır. Bu sektörde yıllarını geçirmiş firmaların işlerinizi görebileceğiniz referans kısımları sizin için bilgilendiricidir.

Sizi temsil edecek ve markanızı kaldırabilecek tasarımlar kesinlikle profesyonel kişilerden çıkmalıdır.

Biz bi’ fikir bi’ sanat, kurumsal iletişim ve reklam ajansı olarak dijital pazarlamadan, web tasarım hizmetine kadar yaptığımız her işte olduğu gibi logo tasarımında da iddialıyız. Logo tasarımındaki hassasiyetimiz ve tecrübemizle, benzersiz tasarım hizmeti sunarak markanız için en iyisi olmaya hazırız.

Minimal Tasarımları Tercih Etmek

logo

Minimal kelimesi son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ve hayatımıza birçok noktada uyarlayabileceğimiz bir olgudur.

Markaların logo tasarımlarında, özellikle akılda kalıcı marka logolarında sıklıkla minimal esintilere rastlarız. Minimal tasarımlar göz yormazlar ve kafa karışıklığına sebep olmazlar. Oradadırlar ve ne için orada oldukları net bir şekilde görülür.

Logo tasarımı için, aranan niteliklerden biri de sade olmasıdır. Başarılı birçok markaya baktığımızda sade logoya sahip olduklarını görürüz.

Basit logolar iyi bir tasarımcı elinden çıktılarsa eğer, çarpıcı ve akıldı kalıcı olurlar. Yazılar kısaldıkça anlamı derinleşir ve aynı bu bağlamda logo sadeleştikçe net ve akılda kalıcı bir forma sahip olur.

Her Şeyi Logoya Sığdırmaya Çalışmayın

Logoda sadelik bu başlığımızda da karşınıza çıkıyor. Karmaşık şeyler algılanması güç ve sade tasarımlara göre anlaşılmak için zaman isteyen tasarımlardır. Bu markanız için olumsuz bir etkendir. İnsanlar gibi, logolarda anlaşılmak ister. Buradan yola çıkılmalıdır.

Akılda kalıcı tasarımlar markanızın ihtiyacı olan ve başarı için büyük bir kapı aralayan faktörlerdendir. Sade bir tasarıma eşlik edecek en fazla üç, tercihen iki renk seçeneği olmalıdır, buna dikkat edilmelidir. Genellikle iki renk kullanılır. Bu renkler uyum içerisinde birbirini tamamlamalıdır.

Üç ve üçten fazla renk seçeneği göz yorucu bir etki yaratır. Renklerin insanlar üzerinde etkileri vardır. Markanızla uyum içerisinde olacak, markanızı taşıyacak renkleri, insanlara neler hissettirmek ve hangi çağrışımlarda bulunmak istediğinize karar vererek, kullanacağınız renkleri seçmelisiniz.

Logonuzda tam olarak markanızın ismini barındırmak, çoğu zaman doğru bir tercih olmaz.

Logolar sembollerle konuşmalıdır, harf ve/veya imgelerin göze hoş gelecek şekilde bir bağlamda buluşmaları gerekir.

Özgünlük

Özgün tasarımlar dikkat çekicidir. Her şeyden önce logonuz özgün olmalıdır. Logo tasarlarken dikkat etmeniz gereken başlıca faktörlerden biri logonuzun sizi has olmasıdır.

Özgünlük hemen hemen her konuda karşımıza çıkan ve aranan bir olgu. Başka logolardan ilham alabilirsiniz, fakat benzerini yapmak, size değil logosunun benzerini yaptığınız markaya katkı sağlar ve sizi olumsuz etkiler. İşte özgünlük o kadar önemlidir.

Özgün logo ister günlük hayatın içerisinde ister sosyal medya mecralarında karşınıza çıksın, direkt sizi içine çekebilecek bir etkiye sahiptir. Özgünlük her şey değildir fakat pek çok şeydir.

Özgünlük, sadelik ve doğru renk kullanımı; bunlar sihirli bir karışım oluşturur. Logonuz için ihtiyacınız olan budur.

Okunaklı Yazı Tipi Tercih Etmek

Son olarak bir logoda tipografik öge olmayabilir fakat eğer böyle bir logo tercih ettiyseniz; tipografik ögeler kesinlikle okunabilir bir şekilde olmalıdır.

Farklı tipografilerin aynı renkler gibi, insanlar üzerinde farklı etkileri vardır. Logo tasarlarken seçtiğiniz font, markanızın temsil ettiği duruşa uyumlu olmalıdır.

Mesela, yuvarlak hatlar daha samimi ve eğlenceli bir etki bırakır. Bu her marka için uygun değildir. Doğru font, kitlenize markanızla alakalı fikir verecektir. Bu yüzden yazı stili önemlidir.

İnsanlar sizi anlamalı, logonuza baktıklarında her şey orada olmalı, saklanmamalıdır. Yazı stilleri içerisinden seçeceğiniz stil logonuza yakışmalı ve anlaşılır olmalıdır.

Bir logo kolayca okunmalıdır. Logonuzu insanlar ne kadar çabuk anlarlarsa, pozitif duygulara ve düşüncelere sahip olmaları o kadar mümkün olur.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?