Nedir Bu "Metaverse" ?

Nedir bu dijital geleceğin gerçeği olarak gözüken ve Facebook ve Microsoft gibi büyük firmaların odağına dönüşen, Metaverse?

Metaverse

1992 yılında “Snow Crash” bilim kurgu romanında Neal Stephenson ilk defa “Metaverse” terimini ortaya atarak dijital geleceğin adını yarattı. 

Kelimenin taşıdığı anlamlara baktığımızda; "Ötesi" ve ‘’Evren’’ kelimelerinin harmanlanması olarak doğduğunu ve artık günümüzde "Yeni nesil internet" olarak da bir anlam taşıdığını görüyoruz.

Metaverse Dünyası 

metaverse

Binaların, avatarların, arazilerin hatta ve hatta isimlerin bile satın alınarak oluşturulabileceği, kullanıcıların dolaşabileceği, hizmet ve eşya satın alabileceği, etkinliklere, sergilere, konserlere katılarak sosyalleşebileceği ütopyanın ve distopyanın evreni Metaverse.

Mottosu: Özgürlük

Yaratılan sanal dünyanın hatta dünyaların vaat ettiği şeylerden biri ise "Özgürlük".

Gerçek dünya üzerinde mümkün olmayan pek çok şey için sınırsız seçenekler ve fırsatlar ütopyası. Diğer önemli bir nokta ise bu evrenin kripto paraları farklı ve yeni bir kullanım alanı ile tanıştırması.

Amaç

Tek bir gözlük ile veyahut hologram teknolojisi ile günümüz dünyasında bilgisayar üzerinden ve/veya telefonla yapabildiğimiz pek çok işi ve daha fazlasını sanal gerçeklik boyutunda mümkün kılmak.

Metaverse Neden Önemli?

Metaverse internetin dönüşüm noktası, devrim niteliğinde olan ve tüm dünyayı etkileyen, etkilemeye devam edecek olan kapsayıcı bir terim. 

AR/VR uygulamalarından, 

online oyunlara, 

NFT tabanlı sanat eserlerinden, 

Merkiziyetsiz Finans (DeFi) çözümlerine,

5G teknolojisini de kapsayarak genişleyen, tüm sanal evrenlerin ve internet içerisindeki çeriğin,
Blockchain teknolojiler kullanılarak tasarlanması sonucu yaratılmış, sanal ve gerçek olanın eş zamanlı deneyimlenebileceği yeni gerçeklik evreni bir bakıma holografik bir evren.

Teknoloji firmalarının yanı sıra sayısız girişimci, global marka Metaverse evreninde kullanıcıların taşıyacağı sanal avatarlar, kostümler ve eşyalar üzerine çalışmalar yürütmekte.

Büyük bir kitle için fantezi ve hayal gibi gelen Metaverse ile ilgili kavram ve terimler, teknoloji ile ilgilenen insanların gerçekliğini ve büyük ihtimalle herkesin geleceğini yaratıyor.

Metaverse Projesi ile Yakından İlgili Şirketler

Metaverse’ün inşası üzerinde;

  • Meta (eski adıyla Facebook),
  • Microsoft,
  • Epic Games,
  • Roblox,
  • Nvidia gibi teknoloji devi şirketler uzun bir zamandır çalışmalar düşünüyor, tasarlıyor ve geliştirerek hayata geçiriyorlar.

 

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?