Pandemi dönemi her sektörü olduğu gibi ticareti de oldukça fazla etkiledi. Bu sebeple ticaretle ilgilenen her kesim pandeminin olumsuz etkilerini en aza indirgemek için çeşitli arayışlar içerisine girer. Bu sayede gelişen ve yenilenen teknoloji ile beraber tacir kesim dijitalleşen dünyanın bir parçası olur.

pandemi döneminde dükkanlarımı dijitalleşti

Çeşitli işletmelerin yönetim kurulu başkanı dahil işletmecisi pandemi dönemi için oldukça geniş kapsamlı tedbirler almasıyla birlikte bu dönemi en az zararla atlatmak amacıyla elinden geleni yapar. Tüm dünyada olduğu gibi yaşam tarzlarına etkisiyle her kesimi çeşitli arayışlar içerisine sokar.

Pandemi Döneminde Dijital Hayatın Önemi

Pandemi dönemindeki her kesim evlerde oturarak tüm dünya ile ancak internet aracılığıyla iletişim kurar. Bu da internetin ne kadar gerekli olduğunu gösterir. Pandemi döneminde dijitalleşen dünya ile daha fazla etkileşim kurulmasıyla beraber oldukça fazla bir internet gereksinimi doğdu. Dijital yaşam bu sayede hayatın her alanına yayılır.

Tüm dünyada yaşam ve aynı zamanda çalışma tarzlarında büyük değişimler yaşanması sağlanır. Böylece işletmeler dijital yaşamda hız kazanır konumdadır. Gelişmelerle beraber her işletme dijital yaşama ayak uydurmaya çalışır. 

Pandemi Döneminde İşletmemi Nasıl Aktif Tutabilirim?

Pandeminin olumsuz etkilerine bakıldığında işletmelerin kendilerini ayakta tutmak amacıyla çeşitli yöntemlere başvurduğu görülür. Bu yöntemlerin başında online alışveriş gelir. Bununla birlikte online alışveriş sayesinde işletmeler evlere servis hizmeti ile iş yapmaya başladılar.

Bir süre daha işletmelerin ayakta tutulması adına önemli bir adım olur. Ancak bu devamlı bir durum değildir. Bunun dışında mağazaya gidip alışveriş yapmanın da getirdiği bir takım tehlikeler sonucu kişiler online alışveriş hususunda kendini geliştirir. Dijital yatırımları daha çok bu alana yapan işletmelerin müşteri konusunda daha iyi durumda oldukları görülür. 

Pandemi Krizi Fırsata Çevirebilir Mi?

Pandemi dönemi her sektör için zorluklar meydana getirir. Etkilerinin hala devam ediyor oluşu her işletmeyi bu krizi fırsata çevirme hususunda çeşitli yeni fikirler üretmeye iter. Pandeminin devam edeceğini göz önüne alırsa tacirler ve küçük esnaf bu konuda kendini çaresiz ve yalnız hissetmesin diye her ülke imkanları ölçüsünde çeşitli yardımlarda bulunarak ekonominin ilerlemesine katkıda bulunur.

Pandemi devam etse bile işletme sahipleri çeşitli önlemler alarak bu durumun olumsuz etkilerini bertaraf edebilir. Pandemi sonrası oluşan küçük çaplı krizde her işletmenin oldukça fazla etkilendiği görülür. Turizm, ulaşım, havacılık, tarım ve perakende sektörlerinin bundan oldukça fazla etkilendiği görülür. 

Sosyal Medya Hesaplarının Pandemi Döneminde Etkisi

Pandemi dönemi her açıdan oldukça zorlu bir dönem olarak tarihe geçer. Ancak sosyal medya bu konudan oldukça az etkilenen sektörler arasında yer alır. Dijital dönüşüm ile beraber sosyal medyayı daha aktif kullanmaya başlayan kesim oluşur. Çeşitli kitlelerin varlığı ile beraber kişisel hesapların yanı sıra işletmeler de kendi hesaplarını açarak ürün tanıtımlarını yapmaya başladılar.

Böylece sosyal medya işletmeler açısından bir fırsat haline geldi. İşletmeler kendi hesaplarında ürün özelliklerini, fiyatını, hatta ürün pazarlamasını yaparak ürünlerinin fiziksel olmasa bile sanal ortamda tanıtımlarını yaptılar. Dijital dünyanın sağladığı en önemli fırsatlardan birisi bu olur.

Pandemi Döneminde İşletmelerin Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Pandemi sürecinde işletmeler sosyal medya hesaplarını oldukça aktif kullanmaya başladılar. Böylece yaşanılan bu zorlu ve bir o kadar yorucu süresinden üstesinden gelebilmek adına her işletme kendi reklam portföyü ile hitap eden kitleyi elinde tutmayı bir nebze olsun başarır. Etkili bir şekilde sosyal medya kullananların online alışveriş sayesinde işlerinin belki de eskisinden daha iyi olduğu görülür.

Yenileşmeye ve farklılığa açık olunması gereken bir sektör olan ticaret sektörünün geçen yıl çok daha aktif olduğu görülmekle beraber bu durumu fırsata çevirenlerin şu an daha iyi konumda oldukları görülür. İşletmeler reklamlarını daha az maliyetle ve kendilerinin yapacağı şekilde sosyal medya aracılığı ile daha geniş kitlelere yaparlar. 

E-Ticaret Pandemi Döneminde Önem Kazandı

Pandemi döneminin gelmesiyle beraber büyük ticari işletmeler kendilerinin gelişmesi ve yenileşmesi adına keza bu dönemin gereksinimi nedeniyle e-ticarete önem verir. E-ticaret sayesinde her işletme işlerimize devam ediyoruz sloganıyla işletmelerini daha kolay ayakta tutabilirler. E-ticaret dijitalleşen dünyanın bir artısı olarak işletmelere büyük değer kazandırır. Böylece öngörülemeyen bir durum olan pandeminin etkisi oldukça azalır.

Pandemi döneminde müşteriler işlemlerini internet aracılığı ile kolaylıkla yapmaları sebebiyle her işletmenin tercihlerinden biri olur. Her alanda ve her yerde alışveriş imkanı ile kişilerin mağazalara gitmelerine gerek kalmadan evden kendi ihtiyaçlarını karşılamaları hususunda oldukça yardımcı olur.  Bu sayede ekonomide olumlu yönde etkilenir. 

Dükkanların Dijitalleşmesinin Avantajları

Araştırmaya göre pandemi dönemi boyunca oldukça fazla işyeri ve ofis kapanmış haldeler. Durum böyle olunca dijital yaşama dönüşen işletmeler dükkanlarını sanal ortamlara aktararak iş yapma hususunda büyük adımlar attılar. İşletmelerin en büyük dertlerinden birisi dükkan kirası derdinden kurtulmaları ile beraber hatta işlerinin daha geniş kitleye hitap etmesinden ötürü bu krizi fırsata çevirdikleri söylenebilir.

Dükkan kirasının yanı sıra reklam ve pazarlama işlemlerinde dijital ortamda ve sosyal medyada belki de sıfır maliyet ile kendi işletmelerinin reklamını yaparlar. Daha az kişiyle muhatap olarak ve özellikle pandemi döneminde fiziksel bir temas olmadan sağlıklı bir biçimde ihtiyaçlar dijitalleşme sayesinde karşılanır. 

Dijitalleşme Sayesinde Hangi Sektörler Gelişir?

Pandeminin olumsuz etkisinde iş süreçlerimizi kontrol altına almak ve her kesime hitap etmek adına çeşitli çalışmalar yapılır. Dijital dünya ile beraber gelişen ve yenilenen hayatta kişilerin ve aynı zamanda işletmelerin hayatta kalması ve kalıcı olması adına her tür tutum sergilenmelidir. Dijitalleşme sürecinde turizm ve ticaret başta olmak üzere çeşitli alanlarda pandeminin olumsuz etkisi en aza indirilmeye çalışılır.

Ekonominin oldukça fazla etkilendiği bu süreç her açıdan esnaf ve tacir olmak üzere pek çok kişinin işletmelerini zorlar. Ancak sosyal medya ve dijital yaşamda bu durum kontrol altına alınabilir. Genç nüfusun özellikle işsiz oluşu ve dijital dünyaya hakim olmaları dolayısıyla bu dönemde buradan para kazanılmaya başlanır.

Yeni Dükkanlarımız:Web Sitelerimiz

Çağımızın yeni gereksinimi dijital yaşama ayak uydurmaktır. Dijital yaşamda sanal dükkanlardan her çeşit kişisel hesaba kadar pek çok yenilik bulunur. İşletmeler tasarladıkları web siteleri sayesinde kendi ürün reklamlarını çok daha kolay ve geniş bir kesime hitaben yapabilirler. Bu sebeple web sitelerinin işletmeler anlamında özellikle bu dönemde oldukça gerekli olduğunu gösteriyor. 

Web siteleri bir dükkan edasıyla ürünlerin tanıtımını, özelliklerini, fiyatını, çeşidini tanıtarak daha kolay bir satış prensibi oluşturur. Salgın sebebiyle zarara uğrayan büyük firmalar dahil her çeşit işletme web siteleri hususunda oldukça hassas davranır. 

Pandemi Döneminde E-Ticaret Ne Kadar Arttı?

Covid-19 salgını boyunca fiziksel olarak gerçekleşen ticarette oldukça fazla bir düşüş yaşandı. Bu sebeple zaten yenilenen dünyada ticari işletmeler kendi yönünü dijital yaşama çevirdi. Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinin açıklamalarına göre her ülkede ciddi anlamda e-ticaret hususunda bir artış yaşanır. Kişisel temas yoluyla bulaşan bu hastalık sebebiyle insanlar kimseyle muhatap olmadan kendi istediği şekilde alışverişlerini yapamaya devam edebilirler.

Açıklanan sayıya göre önceki yıllara nazaran bu yıl e-ticaret sektöründe %159'a varan bir artış yaşandı. Bu artış kuför sektörü dahil gıda ve endüstri alanında olmak üzere hemen hemen her alanda meydana gelir.

Satış Hacmi En Çok Artan Kategoriler Nelerdir?

Dünya genelinde yayılan bu salgın gereği dünya ekonomisi oldukça fazla etkilendi. Bunları çeşitli kategorilerle sınıflandırmak gerekirse, saç boyası, saç kremi, sabun ve duş jelleri, çamaşır suyu, diş macunu, ev temizleyiciler ve türk kahvesi başta olmak üzere çeşitli ürünlerin satışı artış gösterir.

2020 yılındaki e-ticaret hacmine bakıldığında diğer yıllara nazaran çok daha artar. Pandeminin olumsuz etkilerinin yanı sıra görüldüğü üzere olumlu etkileri de oldukça fazladır. 

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?