Pandemi sürecinde birçok insan ve şirket çok zarara uğradı. Bu süre zarfında birçok kişi işinden ayrılmak zorunda kaldı. Birçok şirkette yine aynı şekilde ya kapandı ya da çalışanlarını işten çıkararak küçülme politikasına gitti.

Bunun yanı sıra insanlar ve şirketler zarar görürken bazıları da işlerini büyüttüler ve kazançlarını arttırdılar. Bu pandemi süreci onları olumsuz değil tam aksine olumlu yönde etkiledi. Gerek yapılan işlerin bu süreçteki kapamaya uygun olması gerekse yapılan stratejilerle bazı insanlar ve şirketler bu süreci en iyi şekilde atlatabildiler.

Pandemi Sürecini En Az Zararla Atlatabilen Firmaların 5 Ortak Özelliği

Marka Değerleri

Korona virüs ile mücadele edilen bu zamanlarda evden alışveriş yapmak insanlarda zorunluluk haline geldiğinden birçok insan ihtiyaçlarını e- ticaret siteleri aracılığı ile karşılayarak hayatlarına devam ediyorlar. İnternet sitelerinden insanların yaptığı alışverişlerin artması hali hazırda hem büyük hem de küçük markaya sahip olan şirketlerin tanınırlığını daha da arttırdı.

Bu sayede şirketler hem karlarına kar kattılar hem de marka değerlerini daha da arttırarak şirketlerinin parasal değerlerini daha üst seviyelere çıkarmış oldular. Yapılan alışverişlerde müşteri memnuniyetini ön planda tutan ve kaliteli ürünlerle kendini kanıtlayan firmalar bunun getirmiş olduğu artıları ilerleyen zamanlarda daha da görecektir.

Kurumsal Web Siteleri

Pandemi sürecinde insanların evlerinde olmaları ve internette vakit geçirmeleri çok daha fazla arttığı için şirketler hali hatırla kullandıkları web sitlerine daha fazla özen gösterip insanlar için yapmış oldukları hizmeti en üst seviyeye çıkararak daha fazla müşteri memnuniyeti ile kendilerini daha da ön plana çıkarmışlardır. Şirketlerin kurumsal web sitelerinde daha çok kişiye hitap edecek özgün içerik barındırmaları onları insanların gözünde daha değerli hale getirerek sitelerine daha fazla kişinin ziyaret etmesine olanak sağlamışlardır.

Şirketlerin web sitelerini gündemin gerektirdiği gibi yenilemeleri ve düzenlemeleri hali hazırda olması gereken bir durumdur. Yoksa çağa ayak uyduramayan bünyelerinde yeni teknolojileri barındırmayan şirketler yok olma tehlikesi ile karşılaşabilmektedirler. Bu kötü durumun yaşanmaması için şirketlerin kurumsal web siteleri için yapmış olduğu atılım ve yeniliklere oldukça önem vermelidir. Bu sayede kişiler sahibi oldukları şirketlerini en az zararla ayakta tutabilirler.

Sosyal Medya Aktifliği ve Reklamları

Pandemi sürecinde insanların evde olmaları ve dijital platformları kullanmaları bu mecralarda yapılan reklam miktarlarının artmasına yol açmıştır. Özellikle ürettiği ürünleri satmak için reklam veren şirketler daha fazla reklamlara ağırlık vererek hem kendi ürünlerini hem de markalarının bilinirliğini arttırarak bu dönemi kendi lehlerine çevirmeyi başarmışlardır. Birçok insan gezindiği platformlarda ihtiyacı olan ürünleri gördükçe alışveriş sitelerine yönlenmiş ve gerek ihtiyaç gerekse hediye etme amacıyla ürün siparişlerinde bulunmuşlardır.

İnternet ve televizyonların bu ürün tanıtma gücünden yararlanmak satışları arttırmak için kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Günümüzde birçok şirket internetin ve sosyal medyanın bu nimetlerinden yararlanıp daha fazla insana ulaşarak satışlarını arttırması bu zorlu günleri en az zararla atlatmalarına olanak sağlamıştır.

Profesyonel Destek

Şirketlerin ürün tanıtımı için bireysel olarak kendileri uğraşmaları hem zaman alıcı hem de ayrı bir iş yükünü oluşturur. Bu nedenle şirketlerde bu tarz web sitelerini geliştirip düzenleyecek kişileri bünyelerine alarak istihdam ederler. Bu kişileri genelde dijital pazarlama uzmanı olarak görmekteyiz. Bu insanlar işlerini profesyonel olarak yapan ve çalıştığı şirketin satışlarının artmasına yardımcı olan kişiler olarak karşımıza çıkar.

Dijital pazarlamanın yanında şirketler diğer başka kurumlarla anlaşarak reklamlarını verebilirler. Örneğin dışarıda standlara asmak için afişler oluşturabilirler ya da Youtube fenomenlerinin kanallarını kullanarak onlara reklam vermeleri için ücret ödeyebilirler. Bu şekilde birçok yerden şirketler destek alabilir ve ürünlerinin tanımı için reklamlar oluşturabilirler.

Sürece Hızlı Ayak Uydurmak

Günümüz dünyasında her şey olabildiğince çabuk gelişip yenileniyor. Bu yüzden gelişen durumlara ve olan olaylara çabuk adapte olup uygun hareket etmek önemlidir. Teknolojik gelişmeler çok hızlı bir şekilde artmakta ve insanlara olan ulaşımı daha kolay kılmaktadır. Artık insanlar istedikleri ürünü kargolama hizmetleri sayesinde dünyanın başka bir yerinden rahatlıkla sipariş verebilir hale gelmiştir.

Dünyanın sürekli olarak gösterdiği bu gelişim ve yeniliklere ayak uydurmak şirketlerin ayakta kalması ve hayatlarını devam ettirebilmeleri açısından oldukça önemli bir hal almıştır. Şu an yaşamakta olduğumuz pandemi nedeniyle de bu durumun getirdiği alışık olunmayan süreçlere ayak uydurmak ve hızlı adapte olmak kurum ve kuruluşların başarısının temellerini oluşturmaktadır. Bu sürece çabuk uyum sağlama özelliği gösteren şirketler başarılı olurken diğer şirketler ise ya başarıyı geç elde etmektedir ya da hiç başarı gösteremez.

Geniş Hizmet Ağı Oluşturma

Pandemi sürecinde insanlar evlerinde oldukları için onlara ulaşmak her zamankinden fazla önem taşır. Bunun için kafe ve restoran gibi işletmeler iş yerlerinde müşterileri ağırlayamadıklarından ve bu süreçte çalışmak zorunda olduklarından dolayı en az hasarla bu kötü durumdan kurtulmak için hizmet ağlarını genişleterek bünyelerine daha çok motorlu kurye alarak daha fazla insana hizmet sunma amacıyla gelirlerini arttırmayı hedeflemişlerdir.

Dükkanların oluşturmuş olduğu bu hizmet ağı sayesinde uzak yakın demeden birçok kişiye yemek ve İhtiyaçları ulaştırıldığı için hem müşteriler hem de işletme sahipleri çok fazla bu olumsuz süreçten etkilenmemiştir. Hizmet ağlarının geniş olması ve kargolama faaliyetlerinin de iyice yaygınlaşmış olması birçok işletmeyi batmaktan kurtarmıştır.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?