Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir, Uzmanları Ne İş Yaparlar?

Sosyal medya uzmanı; günümüzün popüler mesleklerinden biridir. Eğer internet ortamına taşıdığınız bir markanız varsa, bu kavramı mutlaka duymuşsunuzdur. İnternet dünyasının giderek güçlenmesi ve tüm markaların buralarda toplanması pazarlama alışkanlıkları ve PR çalışmalarının yönünü de etkilemiştir. Günümüzde birçok firma bünyesinde sosyal medya uzmanı çalıştırmaktadır. Sosyal ağların her geçen gün çoğalması ve bunlara onların rağbetin artmasıyla birlikte, pazarlama dinamikleri de değişmiştir. Firmalar sadece bu konuyla ilgilenen departmanlar açmaya başlamıştır.

Peki, ama sosyal medya uzmanlığı nedir? Bu uzmanlar ne iş yaparlar? Yazımızın devamında sosyal medya uzmanlığı alanını ele alarak bu konudaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Firmaların sosyal medya üzerinden yaptığı tüm reklam ve pazarlama süreçlerini sosyal medya uzmanları yürütürler. Bu çok kapsamlı bir süreci ifade eder. Sosyal medya platformlarında; hedef kitlenin analiz edilmesi, rakiplerin analizi, hesapların moderasyonu, post planlaması ve potansiyel müşterilerle iletişim gibi tüm süreçler sosyal medya uzmanlığının alanıdır.

Sosyal medya uzmanları, başta iletişim fakülteleri olmak üzere birçok fakülteden mezun olabilirler. Sosyal medya uzmanlığı konusunda eğitim alan birçok insan bu sektöre yönelmektedir. Sosyal medya uzmanlığı, günümüzün popüler meslekleri arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Uzmanları Ne İş Yaparlar?

Sosyal medya uzmanları birçok görevi aynı anda yürütmek durumundadır. Dijital ajanslarda ya da firmalarda çalışan sosyal medya uzmanları; farklı farklı görevlere sahip olabilir. Sosyal medya uzmanlarının ne yaptığı, departmanda kaç kişi bulunduğu ve firmanın ihtiyaçlarıyla doğrudan ilgilidir.

Sosyal medya uzmanlığı alanında çalışan kişilerden genellikle şu görevleri yerine getirmesi beklenir;

 • Sosyal medya uzmanları; sosyal medya ağlarında çalıştıkları firmalarında hesaplarını oluşturur ve bu profillerin markayı yansıtmasını sağlarlar. Bu anlamda en bilinen çalışmalar; kapak fotoğrafları, logo tasarımları, görsel boyutları ayarlamaktır.
 • Sosyal medya ağlarında hizmet verdikleri firmanın hesaplarını oluşturan sosyal medya uzmanları, aynı zamanda bu hesapların takibini de yaparlar. Firmaların profillerini profesyonel düzeyde tutmalarına yardımcı olurlar. Bu hesaplarda görsel düzenlemesi, post metni, hashtag gibi paylaşımların yapılmasını sağlarlar.
 • Özellikle firmalarında pazarlama süreçlerine değin özel günlere dair planlama yaparlar. Bu özel günler 8 Mart, Anneler Günü, Ramazan Bayramı ya da Dünya Çevre Günü olabilir. Bu doğrudan firmanın alanıyla alakalıdır. Bu tip özel günler için özel postlar hazırlanır ve paylaşılır.
 • Sosyal medya uzmanları tanıtım ve reklam kampanyaları için; kurgular hazırlar ve bu kampanya döneminde marka bilinirliği ve bağlılığını arttırmak için insanları harekete geçmeye teşvik eder.
 • Sosyal medya danışmanlığı ya da uzmanlığı alanında görevli personel; rakiplerin analizi, hedef kitlenin belirlenmesi ve potansiyel müşterilerin bulunması gibi konularda da aktif rol oynar. Bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkan veriler analiz edilerek, sosyal medya çalışmalarında firma için en uygun pazarlama stratejisinin oluşturulmasını sağlar.
 • Bu uzmanlar aynı zamanda sosyal medya platformlarında yaşanan değişiklikleri ve trendleri takip eder; bu durumlara uygun içerikler hazırlarlar.
 • Sosyal medya çalışanları, bu sosyal ağlar üzerinden hedef kitleden gelen yorumları, beğenileri ve mesajları takip ederek, cevap verirler. Karşılıklı etkileşim arttırılarak; markanın bilinirliği ve müşteriler üzerinden bağlılığının arttırılması hedeflenir.
 • Bu uzmanların bir diğer görevi ise sosyal medyada takipçilerin arttırılmasını sağlamaktır. Bu amaçlı kurgular hazırlanarak; markanın organik takipçi sayısının artmasını sağlarlar.
 • Son olarak, sosyal medya uzmanlığı alanında çalışan kişiler, firmaların blog içeriklerinin belirlenmesinde de rol oynarlar. Yeni blog sayfalarının açılması ve içeriklerin üretilmesi gibi konularda sorumluluk üstlenirler.

Sosyal medya uzmanlığı alanında çalışan kişilerin genel olarak üstlendikleri sorumluluklar ve rol oynadıkları işler bunlardır. Buna karşın, kimi markalarda bu uzmanlar farklı görevleri de üstlenebilirler. Grafik tasarım, video düzenleme gibi işlerin de bu uzmanlarca yapıldığı gözlemlenebilir.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medya uzmanı ya da danışmanı olmak isteyen kişilerin belirli niteliklere sahip olması gerekir. Günümüzde doğrudan bu alana yönelik herhangi bir üniversite bölümü bulunmamaktadır. Bununla birlikte iletişim bölümlerinden mezun olanların sıklıkla bu alana yöneldiği gözlemlenebilir.

Doğrudan bu alana yönelik bir bölüm olmamakla birlikte; halkla ilişkiler ve tanıtım, reklamcılık ve yeni medya gibi programlar bu alandaki ihtiyacı karşılamaktadır. Bu bölümlerde verilen bazı dersler; sosyal medya platformlarıyla ve bu platformlardaki iletişim beceriyle alakalıdır. Buna karşın sosyal medya uzmanlığı alanında çalışmak için illa ki bu bölümleri bitirmeye gerek yoktur. Bu daha çok pratik bir iştir ve kendini geliştiren herkes tarafından yapılabilir. Eğer yeterince donanıma sahipseniz ve sosyal medya alanlarında hizmet veren bir ajansta staj yapmış ya da çalışmışsanız, siz de sosyal medya uzmanı olabilirsiniz.

Sosyal medya uzmanlığı alanında kendini geliştirmek isteyenlerin, bilmesi ve öğrenmesi gereken bazı alanlar vardır. Bu alanların her biri, sosyal medyada tanıtım, pazarlama ve PR işlerini doğrudan etkiler. Bu alanlar şu şekilde ifade edilebilir;

 • Sosyal medya platformlarında dinamikler
 • Yeniden pazarlama
 • Rakip analizi ve hedef kitlenin belirlenmesi
 • Sosyal medya üzerinden gelen verilerin analiz edilmesi ve raporlanması
 • Dijital pazarlamada eğilimler
 • SEO
 • İçerik türleri
 • Sosyal medya ağları reklamları

Sosyal medya uzmanlığı alanında çalışmak isteyenlerin atacakları adımların ve kendini geliştirmesi gereken konuların esasları bu şekildedir.

Sosyal Medya Uzmanlığının Marka Yönetimindeki Rolü

Sosyal medya uzmanlığı alanında, markaların içerik pazarlama alanında büyük bir önem taşır. Günümüzde birçok farklı sosyal medya platformunun bulunması ve bu mecralara milyonlarca insanın üye olması; bu ağların rolünü de arttırmaktadır. Markalar, bu alana yönelik stratejileriyle; müşteriler üzerinde olumlu etki bırakabilir, kendini tanıtabilir ve daha yüksek marka bağlılığı sağlayabilirler.

Sosyal medya platformlarında reklamcılık anlayışının önemli bir bölümünü, hedef kitlenin belirlenmesi oluşturur. Bu kitlenin geleneksel reklamlara göre çok daha isabetli bir şekilde belirlenebiliyor olması, markaları bu alana yönlendirmektedir. Bu durum hem küçük hem de büyük ölçekli firmaların sosyal medya kullanımlarını arttırmasını sağlamıştır.

Bu faydalarla birlikte sosyal medya uzmanlarının rolleri ve önemleri de giderek artmıştır. Sosyal medya yönetimi; markanın müşteri potansiyelini tanıması ve bilinirliğini arttırması açısından önemli bir alandır. Bunların yanı sıra müşterilerden doğrudan geri bildirim alınabiliyor olması da büyük artılardan biridir. Bu sayede organik geri bildirim için ekstra maliyetlere gerek kalmadan, sosyal medya uzmanlığı alanında çalışan kişilerde bu durum verilere dökülerek analiz edilebilir bir hal almıştır.

İster küçük bir işletmeniz olsun, isterse devasa bir şirketin sahibi olun; sosyal medyada hesaplarınız olmalı ve bunların stratejik bir planla yönetilmelidir.  Bu çalışmaların amatörce yürütülmesi ise; tanıtım ve reklam çalışmalarına faydadan çok zarar getirebilir. Tüm bu süreçlerin sosyal medya uzmanlığı alanında yetkin kişilerce yapılması gerekir.

Markanızın sizi hiç bilmeyen milyonlarca insana tanıtılması, bu tanıtımın sonucunda potansiyel müşterilerin ortaya çıkması ve hedef kitlenin yaratılması çalışmaları, günümüzde hiç olmadığı kadar önemlidir. Bunun yanı sıra bu hedef kitleyle sürekli olarak iletişim halinde kalınmalı ve marka bağlılığı üst seviyelere çıkarılmalıdır. Potansiyel müşteriler; hizmet ve ürünleriniz kadar yaptığınız diğer işleri ve değerlerinizi de bilmek isterler. Tüm bu süreç için bir sosyal medya uzmanıyla çalışarak, stratejik bir plan hazırlanabilir. Sosyal medya uzmanlığı sayesinde, satış potansiyeli kısa bir zamanda kendini katlayarak arttırılabilir.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?