Afiş Tasarımı

Günümüzde son derece ilerlemiş olan teknolojiye rağmen reklam panolarında, duvarlarda, mağaza camlarında, toplu taşımalarda, otobüs duraklarında, alışveriş merkezlerinde bazen yanımızdan geçen bir yabancının ellerinde, bazen de büyük binaların duvarlarında kısaca her yerde görmeye alıştığımız, kelime anlamı itibari ile bir şeyi tanıtabilmek ve kitlelere duyurabilmek için hazırlanmış duyurulara, görsel reklamlara afiş denir. Bazen bir açılış, konser, kongre için, bazen de bir imza günü, kitap, ürün, marka tanıtımını gördüğümüz belki de birden bire elimize tutuşturulan afişler geniş kitlelere hitap eden tanıtımların ve duyuruların vazgeçilmez bir parçası ve görsel reklam araçlarındandır. Asla geçmeyen modası ile dikkat çekmekte olan ve reklam sektörünün yapı taşları arasında yer alan afişler kadar büyük önem taşıyan ve dikkat edilmesi gereken afiş tasarımı, afiş boyutları ve afiş baskısı da hedef kitlenize sunacağınız afişinizde sizi, markanızı, ürününüzü yansıtacaktır. İster reklam, tanıtım amacı ile olsun tüm duyuru afişlerinde insanların dikkatini çeken tasarımlar tercih edilmektedir. Profesyonel ellerde, uzman biçimde hazırlanan ve tasarlanan afişler tanıtımını, duyurusunu, reklamını yapmak istediğiniz her konuyla ilgili en büyük yardımcınız olacaktır. Gelişigüzel hazırlanan özensiz afişlerinin etkisini hemen hemen hepimiz biliyoruz. Kimse ilgilenmiyor ve hatta üzerine basıp geçiyor fakat profesyonel ellerde hazırlanan afişler öyle mi ? Daha denk geldiğiniz ilk anda farkını anlayabilirsiniz. İçeriği, fontu, baskı kalitesi dahil her yönden dikkat çeken bu tür afiş tasarımlarına sahip olabilmek için bizim ile iletişime geçebilirsiniz. Peki ya her yönden dikkat çeken bu tasarımlar hangi alanlarda kullanılır ?

 

Afiş Tasarımı Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Kullanım alanları açısından da son derece kalabalık bir listeye sahip olan afiş tasarımını yaparken tasarıma başlamadan önce sorulması gereken ilk ve en temel soru ‘Bu afiş ne için ve hangi alanda kullanılacak olmalıdır?’ Bu sorunun cevabı afiş tasarımının şekillenmesinde büyük önem taşır. Duvarlarda, reklam panolarında, mağaza camlarında, resmi binalarda, hastahanelerde, toplu taşımalarda, bina duvarlarının duyuru panolarında, otobüs duraklarında ve daha sayılamayacak kadar çok alanda kısaca sosyal hayatımızın her alanında görmeye alışık ve aşina olduğumuz afişler tasarımları, hangi konuda ve hangi içerikte olursa olsun afişe konu olan hedef kitlelerini çekmek üzerine tasarlanır. Günlük hayatta kampanyalarda, ürün reklamlarında, sağlık alanlarında, hijyen uyarılarında, iş güvenliğinde gördüğümüz afiş tasarımlarının kullanıldığı en çok bilinen alan; tiyatro ve sinema sektörüdür. Hepimizin aşina olduğu sinema ve tiyatro alanında tercih edilen poster ve afiş tasarımı sergileme mecraları ise sinema, tiyatro kapı önleri, otobüs durakları ve halkın en kalabalık olduğu dikkat çeken alanlar olarak sıralanabilir. Ayrıca fuarlar, kongreler, seminerler, konserler, imza günleri, açılışlar gibi kalabalık kitlelerinin dikkatini çekmek ve katılımları için bilgi sağlayan afişler küçük, büyük farketmeksizin tüm kitlelere toplu bir şekilde hitap edilmek istenen her alanda kullanılabilir. Hangi alanda olursa olsun duyurusunu, reklamını, tanıtımını yapmak istediğiniz her konuda hedef kitlenizin dikkatini çeken bir afiş oluşturmak ve profesyonel bir ekip ve uzman eller ile afiş tasarlamanın avantajlarını yaşamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Peki ya afiş tasarımının avantajları nelerdir?

 

Afiş Tasarımının Avantajları

Birçok grafiker ve tasarımcının çalışmaktan mutluluk duyduğu afiş tasarımında markanızın veya duyurusunu, reklamını yapmak istediğiniz afiş konusunun, eline afiş geçen herkese işlemesi için ve afişin sizin için bir avantaja dönmesi için dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken afişin üzerinde bulunan yazıların okunabilirliğinden ve font seçiminden tutun da tasarı, düzeni, dikkat çekicilik, boyut, bilgiyi net ve istenen şekilde okuyucuya aktarabilmeye kadar gidiyor. Çünkü afiş tasarımınız konusu veya içeriği her ne olursa olsun özellikle reklam afişlerinde markanın kendisini de temsil ediyor ve yansıtıyor. İşte tam da bu noktada profesyonel bir ekip ile birlikte bir afiş tasarımı oluşturmanın avantajları devreye giriyor. Profesyonel bir ekip ile oluşturduğunuz afiş tasarımları sayesinde duyurusunu yapmak istediğiniz konu hedef kitleniz tarafından okumadan çöpe atılan veya önünden öylece geçilen bir afiş olmak yerine dikkat çeken, merak çekerek konu hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için konu hakkında araştırma yapan, hedef kitlenizdeki kişilerin kendi aralarında bilgi alışverişi yaparak konu hakkında daha çok kişinin bilgi sahibi olmasını sağlayan, önünden öylece geçilip gitmeyen bir afiş olacaktır. Bazı afişler vardır ki elinize zorla tutuşturulsa da, her yerde karşınıza çıksa da umursamaz ilgilenmezsiniz ama öyle afişler vardır ki yabancı birinin ellerinde olsa bile dikkatinizi hemen çeker ve sizde merak uyandırır. İşte profesyonel bir ekip ile uzman ellerde hazırlanan afişler kitlenizde böyle bir etki ve avantaj yaratacaktır. Afiş tasarımı hakkında bilgi almak, uzman ellerden ilk afiş tasarımınızı almak ve profesyonel bir ekip ile çalışmanın avantajlarını yaşamak ve kitleler arasında öne çıkmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Projenizle alakalı dijital bir çözüm mü arıyorsunuz?
iletişime geç
BFBS
yetenekleri
grafik tasarım grafik tasarım
hayal dünyamızın en derinliklerinden size taptaze fikirler...
+
web tasarım web tasarım
ihtiyacınız doğrultusunda size sunulan en iyi çözümler...
+
sosyal medya sosyal medya
sosyal medyada hedef kitlenin nabzını yakalayan tasarımlar...
+
dijital pazarlama dijital pazarlama
yaptığımız her işin doğru kişiye ulaşmasında uzman istatistikler...
+
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?