Ambalaj Üzeri Etiket Tasarımı

Neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı hazır olarak tedarik ettiğimiz günümüz koşullarında tüketim ve satın alma alışkanlıklarımızı etkileyen ve ürün seçiminde bizi yönlendiren birden çok etken bulunuyor. Bunlar; marka güvenilirliği ve bilinirliği, ürün içeriği, ürün işlevi, ürününün görselliği, ürün paketlemesi, ürün ambalajı ve dikkat çekiciliği başta bulunmak üzere ürün kategorilerine ve kullanım alanlarına göre yüzlerce maddelik bir liste olarak sıralanabilir. Bunlardan ilk bakışta göze çarpan ve ürünün potansiyel müşteri tarafından fark edilmesini, dikkat çekmesini sağlayan ve üründe müşterinin almaya karar vermesinde büyük rol oynayan ambalaj tasarımı ve ambalajın önemini birlikte inceleyelim.


Ambalaj Nedir ?

Ambalaj kelime anlamı itibari ile ürünlerin, tüketiciye, müşteriye taşınması, ulaşması veya satışa sunulmak üzere bekletilirken korunması amacıyla ürünü saran, kullanım alanına bağlı olarak değişen; plastik, mukavva, oluklu mukavva, tahta, kartondan yapılmış gereçlerdir. Ambalajlar çeşitli şartlarda içerisinde bulundurduğu ürünü darbelere, hava şartlarına, düşmelere, bükülmelere, kırılmalara, kısaca dıştan gelebilecek tüm zararlara karşı muhafaza eder bazen de ürünün temiz ve steril bir şekilde, müşterinin ambalajı açtığı süreye kadar kalmasını sağlar. Ambalajların bir diğer önemli görevi de üzerindeki içerdiği bilgiler ile içerisinde muhafaza ettiği ürün hakkında müşteriye, tüketiciye bilgi verir. Bu bilgiler; son kullanma ve üretim tarihi, ürün içeriği, içindekiler, alerjen madde uyarısı, ağırlığı, kalori miktarı olarak sıralanabilen daha birçok önemli bilgi olarak sıralanabilir.


Ambalaj Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Satıcıya ve tüketiciye her alandan kolaylık sağlayan ambalajların kullanım alanları ve türleri şu şekilde sıralanabilir; İlk olarak birincil ambalajlar, bir diğer ismi ile satış ambalajları olarak bilinen tüketiciye satılan ürünü çevreleyen, saran ambalaj türüdür. Bu ambalajlara daha çok gıda sektöründe denk gelebiliriz. Birincil ambalajlar genellikle kapak ve etiketten oluşurlar. İkincil ambalaj ve bir diğer ismi ile grup ambalajı olarak bilinen satış birimlerini düzenlemek ve ürünleri satış alanına kolay taşıma amacı ile kullanılırlar. Bu tür ambalajlar karşımıza oluklu mukavva kutu, shrink film olarak çıkabilir ve hemen hemen her sektörde görebiliriz. Üçüncül ve son tür olan nakliye türü ambalajlar taşıma ve nakliye esnasında oluşma ihtimali olan zararları önler, ikincil ambalajların taşınmasında kolaylık sağlar. Bu tür ambalajlar karşımıza palet ve benzeri türlerde çıkabilir. Daha çok birim yük bulunan sektörlerde nakliye amaçlı kullanılır.


Ambalaj Tasarımı Neden Önemlidir ?

Üretim yerinden ambalajları ile çıkan taşıma, nakliye ve son olarak müşteri ile buluştuğu satış noktasına gelen ürünlerin satış ambalaj tasarımı da ürün için son derece önemli etkendir. İçerisinde muhafaza ettiği ürünü, sarması, çeşitli fiziki etkenler den korumasının yanında ambalajlar ambalaj da üzerinde bulundurduğu ürün hakkında ki bilgiler ve tasarımı ile de dikkat çekmelidir. Bir ürünü satışa sunmanın ve pazarlamanın belki de en önemli adımlarından birisi olan ambalajlar; ne çok abartılı ne de sade tasarımlara sahip olmalıdır. Hedef kitlenizdeki potansiyel müşterilerinizin ürününüz ile denk geldiği anda ilgi duymasını sağlaması gereken ambalajlar aynı zamanda içerisinde bulundurduğu ürünü her açıdan muhafaza etmelidir. Tüm bu özelliklere sahip tasarımlar ise profesyonel ellerde yapılmalıdır.


Ambalaj Tasarımında Ajansın Rolü


Tüketiciyi bir ürüne çeken en büyük etkenlerden olan ambalajların profesyonel ellerde, ajanslarda tasarlanmasının önemi büyüktür. Ürünün hem korunması hem de dikkat çekmesini sağlayan iddialı tasarımlara sahip olması gereken ambalajlarda kullanılan plastik, malzeme, renk seçimi, ürün-renk uyumu ve daha birçok etken tasarımda önemlidir. Ajanslar tam da bu noktada grafik tasarımı uzmanları ve ekipleri ile ürünü hem koruyan hem de onu iyi lanse eden ambalaj tasarımını, tasarımda önemli hiçbir detayı atlamadan profesyonel bir şekilde oluşturmayı sağlıyor. Sizin istekleriniz doğrultusunda ürününüzü saran, koruyan ve onu en iyi şekilde lanse eden ambalajın tasarımına titizlikle çalışan ajans ekipleri sayesinde sahip olabilirsiniz.


Ambalaj Tasarımında Renklerin Önemi ?

Ürünü koruyan maddelerin ambalaj olarak sunulması için belirli kriterlere sahip olması gerekiyor. Bunlardan birisi renk uyumudur. Karşımıza birçok çeşitte çıkan ister karton, mukavva ister plastik ambalajlara baktığımızda üründen önce dikkatimizi çeken veya ürünle ilgilenmemizi bile engelleyen ambalaj renkleri olabiliyor. Bu noktada renklerin önemi devreye giriyor. İnsan psikolojisinde son derece hayret veren ve farklı bir yere sahip olan renkler; insanlar üzerinde satın alma, beğeni, güven, açlık gibi duygular oluşturabiliyor. Profesyonel kişiler tarafından uzman biçimde hazırlanmış renk uyumlarına sahip bir ambalaj sayesinde hedef kitlenizde satın alma isteği oluşabilir. İşte bu yüzden renkler son derece önemlidir.

Projenizle alakalı dijital bir çözüm mü arıyorsunuz?
iletişime geç
BFBS
yetenekleri
grafik tasarım grafik tasarım
hayal dünyamızın en derinliklerinden size taptaze fikirler...
+
web tasarım web tasarım
ihtiyacınız doğrultusunda size sunulan en iyi çözümler...
+
sosyal medya sosyal medya
sosyal medyada hedef kitlenin nabzını yakalayan tasarımlar...
+
dijital pazarlama dijital pazarlama
yaptığımız her işin doğru kişiye ulaşmasında uzman istatistikler...
+
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?