Tüm dünya genelinde internet kullanımı büyük bir hızla artmaya devam ediyor. Bu durum sosyal medya platformlarına olan iliğinin artmasını da beraberinde getiriyor. Sosyal medya kanalları arasında en çok tercih edilen ise Instagram. 500 milyondan daha fazla kullanıcıya sahip olan Instagram bireyler için sosyal paylaşım platformu anlamını taşısa da ticari düşünüldüğünde geniş kitlelere ulaşmanın en pratik yollarından biri olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

Instagram Reklamlarının Firmalar İçin Önemi

Ürün ya da hizmet satışı yapan firmalara çeşitli reklam seçenekleri sunan Instagram firmaların sosyal medyanın gücünden en etkin şekilde faydalanmalarını sağlıyor. Instagram reklamlarının başarısına dair birkaç istatistik ile devam edelim. Yapılan son araştırmalar Instagram kullanıcılarının yaklaşık % 60’ının bu platformda yeni ürünler keşfettiğini ortaya koyuyor. Kullanıcıların yaklaşık % 75’i ise bu platformda gördükleri reklamlardan ilham aldıklarını dile getiriyor.

Düşük bir bütçe ile bu platformda ürün ya da hizmetlerin reklamının yapılması mümkün. Üstelik bu reklamlar kullanıcılar üzerinde ciddi bir etki bırakabiliyor ve bu etki de pek çok analiz ile kanıtlanabiliyor. Ancak elbette reklam stratejisinin çok iyi belirlenmesi, reklam için ayrılan bütçeden maksimum istifade edebilmek adına önemli! Çünkü firmanızın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar kadar sosyal medyada yayınlanan reklamlarınız da kurumsal anlamda imajınızı etkiler.

Instagram Reklam Modelleri

Bu platform toplamda 4 farklı reklam modeli sunuyor. Ürün ya da hizmete, bütçenize ya da reklam stratejinize göre seçim yapabilirsiniz.

  • Instagram Image Ads

Kullanıcıları web sitesine yönlendirmeye yönelik olarak hazırlanan bu reklam modelinde tek bir fotoğraf ve kısa bir içerik kullanılıyor. Elbette reklamda kullanılan görselin dikkat çeken ve çarpıcı bir kare olması gerekiyor. Kullanılan görsele bir buton da eklenebilir ve bu sayede tek tıkla kullanıcılar web sitenize yönlendirilebilir.

  • Instagram Video Ads

Reklamın kısa bir video ile yapıldığı modeldir. Mobil uygulama da dahil çeşitli uygulamaların indirilmesini, kullanıcıların web sitenize yönlendirilmesini, ürü ya da hizmetlerinizin tanıtımının yapılmasını bu reklamlar aracılığı ile sağlayabilirsiniz. Ses ve hareketin de etkisiyle fotoğraflardan çok daha çarpıcı reklamlar bu reklam modeli tercih edilerek uygulanabiliyor.

  • Instagram Carousel Ads

Bu reklam modelinde ürün ya da hizmet ile ilgili 4 farklı fotoğraf kullanma şansı elde ediliyor. Karelerin her biri ardı ardına sıralandığı için firmanıza, ürününüze ya da hizmetinize dair görsel bir bütünlük de elde edilebiliyor. Kullanıcılar fotoğrafları kaydırarak reklamlarınızı görüyor.

  • Instagram Stories Reklamları

Bu platformu kullananlar hesaplarına giriş yaptıklarında öncelikle farklı hesapların stories bölümüne bakıyor. Bu nedenle en çok ilgi gören reklam modellerinden biri haline geldi. Kullanıcıların hikayelerinde hem video hem de fotoğraf kullanmaya olanak tanıyan bu reklam modeli en etkili reklam araçlarından biri olarak kabul ediliyor.

Bu platformda yayınlanan reklamlarınızın marka bilinirliğini yükseltmek amacına da hizmet ediyor. Daha fazla sayıda kişiye en kısa yoldan ulaşmayı sağlayan sosyal medya araçlarını firmanızın verimli şekilde kullanmasını sağlamanız için mutlaka bu alanda uzmanlaşmış olmanız gerekmiyor. Uzman ekiplerden destek alarak ticari rekabette hızlı adımlarla öne çıkabilirsiniz. Ticaretin nabzının dijital dünyada attığını sakın unutmayın. İnternetin ve özellikle de sosyal medyanın gücünden firmanızın daha fazla faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Intagram’da reklam stratejileri geliştirmek, firmanızın Instagram hesaplarını yönetmek ve etkileyici reklamlar hazırlamak için bizden yardım alabilirsiniz. Profesyonel bir hizmet anlayışı ile sizlere Instagram reklamları alanında da destek sunuyor ve bu platformda rakiplerinizden bir adım önde olmanıza yardımcı oluyoruz.

 

Bu yazıyı paylaş: