Katalog Tasarımı

Firmalar, işletmeler, markalar için büyük önem taşıyan ve marka bilinirliği, hedef kitledeki potansiyel müşterilerin artması gibi önemlere sahip olan kurumsal kimlik tasarımı birçok ögeye sahiptir. Bu ögeler arasında yer alan ve kurum içi ve kurum dışı ve kurum içi olmak üzere iki ayrı başlıkta incelenen kurumsal kimlik tasarımının kurum dışı kısmında yer alır. Kelime anlamı itibari ile şirketlerin, firmaların, markaların, işletmelerin ürün ve hizmetlerini kapsamlı bir şekilde anlatan ve tanıtan kitapçık şeklinde bulunan reklam ögesidir. Bu ürün ve hizmetleri potansiyel müşteriye detaylı, resimler ile zenginleştirilmiş bir biçimde sunan kataloglar; firmanızı, markanızı, işletmenizi yansıtan profesyonel bir tasarıma sahip olmalıdır. Kataloğa gösterilen özen sayesinde kurumunuz ve kurumunuzun ürün veya hizmetleri akıllara kazınır.


Katalog Tasarımı Nasıl Yapılır ?

Kurumsal kimlik tasarımının önemli aşamalarından birisi olan katalog tasarım çalışmalarında firmanın, şirketin, işletmenin, markanın imajına ve duruşuna uyumlu olmalıdır. Bir katalog ne kadar iyi ve profesyonelce tasarlanırsa hedef kitledeki potansiyel müşterilerin ilgisini ve beğenisini bir o kadar çok üzerine çeker. Katalog tasarımına öncelikle firmanın, şirketin, işletmenin, markanın ürün ve hizmetlerinden hangileri katalogda yer alacak ve sunulacaksa, onlar hakkında yeterli veriler toplanır. Bu veriler analiz edilerek müşterinin en kısa ve net şekilde anlayacağı şekilde açıklamalar haline getirilmelidir. Bu ürün ve hizmetlerin metinleri ile uyumlu fotoğrafları var ise katalog tasarımı yapılan kurumdan yok ise profesyonel fotoğraf çekimleri yapılır ve kataloğa eklenir. Firmanın kurumsallaşma sürecinde onunla özleşmiş logo, amblem, slogan gibi ögeleri ve firmanın renkleri de uyumlu bir şekilde katalog tasarımında yer almalıdır.


Katalog Tasarımı Süreci

Peki ya katalog tasarımı nasıl olmalıdır ? Kurumsal kimlik oluşturma yolunda firmanız, markanız, işletmeniz için eşsiz bir katalog tasarımı süreci birtakım adımlardan geçmelidir. Birinci adımda firmanızın, markanızın, işletmenizin ürün ve hizmetlerinizin verileri toplanır ve katalog için analiz edilir. Bu ürün ve hizmetler için açıklayıcı, kısa ve net bir biçimde oluşturulan metinler firmanız ile özleşen yazı fontu ile yazılır. Ardından bu metinlere konu olan ve açıklanan ürün ve hizmetlere uygun profesyonel fotoğraflar elde edilir. Tüm bu veriler ile birlikte katalog sayfalarının tasarımı belirlenir, firmayla özleşen renk paletleri kullanılır ve bir düzen planlanır. Son olarak tam baskıdan önce numune amaçlı bir prova baskısı alınır ve tüm eksileri artıları ile incelenen katalog, firma, marka, işletme sahiplerinin görüşüne sunulur. Eğer olumsuz, uyumsuz, hatalı bir kısım varsa istekler doğrultusunda düzenlenir ve tam baskı alınarak kuruma teslim edilir. Amaca göre değişiklik gösteren katalog tasarımlarına göz atalım.


Katalog Tasarımı Çeşitleri

Firmanızın, işletmenizin, markanızın ürün ve hizmetleri doğrultusunda ve kendi istekleriniz ile şekillendirebileceğiniz katalog tasarımları genel hatları ile bakıldığında birkaç çeşide sahiptir. Kurumsal kimliğinize kavuşma yolunda önemli adımlardan birisi olan katalog çeşitlerinden ilki çok amaçlı ürün kataloğudur. Çok amaçlı ürün kataloğu; hedef kitlenizdeki potansiyel müşterilerinize sunacağınız tüm ürün ve hizmetler hakkında fikir vermek için tasarlanır. Mevcut ürün ve hizmetler hakkında temel bilgiler vermek için kullanılır. Bir diğer katalog tasarımı ise A4 katalogdur. Boyut açısından geniş boyutlu katalog kategorisinde bulurlar. İçeriğinde ürün ve hizmetlerin adı, fiyatı, mevcut renkleri, özellikleri belirtilir. Her bilgi kolayca bulunur. Bir diğer katalog tasarımı ise Vicent olarak adlandırılan ve içeriğinde birden çok grafik, fotoğraf içeren bir katalogdur. Son olarak yazar katalog tasarımı olarak adlandırılan ve kişisel amaçlar için kullanılan bir katalog türüdür.


Katalog Tasarımı Boyutları

Firmanızın, işletmenizin, markanızın ürünleri ve hizmetleriniz doğrultusunda ve kurumsal kimliğinize bağlı olarak tasarlanan katalog tasarımlarının boyutları da değişiklik gösterir. Profesyonel ve estetik açıdan bazı standart ölçülere sahip olan katalog tasarımı boyutlarını kararlaştırmak için en doğru seçenek bir grafik tasarımcıya danışmak olabilir. Tasarım süreci boyunca katalog hakkında karar vermeniz gereken birçok nokta bulunuyor. Bunlar; katalog kapağı, katalog kağıt çeşidi, katalog baskı çeşidi, katalog renk paleti ve katalog boyutları gibi birden çok ögeden oluşur. Firmanızın, şirketinizin, markanızın sunduğu ürünü, hizmeti en iyi yansıtacak katalog tasarımı boyutunu, grafik tasarım uzmanları ile kararlaştırmanız ve bu konu ile ilgili detaylı bilgi almanıza ihtiyacınız olacak ve işletmenizin kurumsal kimliğinin en iyi şekilde yansıması için en doğru karar olacaktır.


Katalog Tasarımı Fiyatları

Hedef kitlenizdeki potansiyel müşteri kitlenize ürün ve hizmetlerinizi detaylı ve kurumsal imajınız ile tanıtmanın en iyi yollarından birisi olan katalog tasarımı, katalog baskı ve tüm o süreç profesyonel kişiler ve uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Firmanızın, markanızın, işletmenizin sahibi olarak yönetmeniz ve yönlendirmeniz gereken ve tasarımın nasıl olacağına karar verme süreci, kurumsal kimliğe kavuşma yolunda en önemli adımlardandır. Dolayısı ile katalog dizaynı, ürün fotoğraflarına ve hizmet hakkında içerik üretimi, ürün ve hizmetlerin fotoğraf çekimi ve tüm bu içeriklerden daha fazlasının planlı ve düzenli bir şekilde katalog haline getirilerek baskıya gitmesini kapsayan tüm bu tasarım süreci firmanıza kısa sürede sağlayacağı faydaların yanında fiyatına değer ve önemli bir hizmettir.

Projenizle alakalı dijital bir çözüm mü arıyorsunuz?
iletişime geç
BFBS
yetenekleri
grafik tasarım grafik tasarım
hayal dünyamızın en derinliklerinden size taptaze fikirler...
+
web tasarım web tasarım
ihtiyacınız doğrultusunda size sunulan en iyi çözümler...
+
sosyal medya sosyal medya
sosyal medyada hedef kitlenin nabzını yakalayan tasarımlar...
+
dijital pazarlama dijital pazarlama
yaptığımız her işin doğru kişiye ulaşmasında uzman istatistikler...
+
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?