Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik, rekabet ve pazarlama alanında bir işletmenin, markanın, firmanın görsel araçlar ile kendisini somut hale getirerek hedef kitlesindeki potansiyel müşterilerinin akıllarda kalmasını sağlayacak olan imajıdır. İşletmenin, firmanın markalaşmasını ve marka bilinirliğinin artmasını sağlar. Logolar, amblemler vb. kurumsal kimliğin oluşturulması sürecinde etkilidir. En küçük işletmelerden tutun da en büyük markalara kadar tüm kurumların bir web sitesi, logosu, amblemi bulunuyor. Bu araçların firma, şirket ve marka için sayılamayacak kadar avantajı bulunuyor. Firmanın, işletmenin, markanın hedef kitlesi ile bağlantı kurabilmesi, iletişime geçmesi ve potansiyel müşteri kitlesi oluşumu için son derece önemlidir. Bir diğer bakış açısıyla kurumsal kimlik markanızın, firmanın, işletmenin, müşterilerinin ve kullanıcılarını güven ve bağlığını arttırır. Kurumsal kimlik aynı zamanda, kurumsal davranış, iletişim ve görsel araçların bir araya getirilmesi ile de oluşur. Hedef kitledeki potansiyel müşterilerin gözünde firmanız, işletmeniz, markanız hakkında bir kurumsal imaj oluşur. Bu kurumsal imajın olumlu yönde ve iyi bilinmesi çok önemlidir. Kurumsal kimliğin daha sayılamayacak kadar önemini inceleyelim.


Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi

Bir kurum, işletme, firma ve marka için kurumsal kimlik; adeta o kurumun somutlaşmış imajıdır. Kurumsal kimliği yansıtan logo, amblem, web sitesi, kartvizit gibi ögeleri ile birlikte sosyal medya platformları da kurumsal kimliğinizi yansıtır. Firmanızı, markanızı, işletmenizi profesyonel ve güvenilir bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız istikrarlı bir kurumsal kimlik görünümü bu hedefinizde önemli bir rol oynamaktadır. Kurum kimliği için yatırımlar yapan bir marka, firma, şirket, işletme hedef kitlesindeki potansiyel müşterilerinde daha bu sektörde kalacağı algısı yaratır ve müşteride güven duygusu oluşturur. Bir firma, kurum, işletme ve marka tarafından kurumsal kimlik oluşturulması kurumu zihinlere kazır. Ayrıca yapılan bir kurumsal kimlik çalışması bile firmayı, kurumu, işletmeyi, markayı hedef kitlesindeki potansiyel müşterileri tarafından fark edilir hale getirir. Sağlam bir kurumsal kimlik tasarımı müşteriler arasında marka bilinirliğini arttırır ve müşterilerin markaya bağlılığını sağlar. Ayrıca rakip şirketler, kurumlar, firmalar ve işletmeler ile rekabette sizi öne taşır. Kurumsak kimlik sayesinde herhangi bir alanda geçen logonuz, sloganınız ve benzeri ögeler sayesinde müşterileriniz ve markanızı bilen insanlar tarafından kurumunuzun, işletmenizin, firmanızın adı geçmese dahi siz olduğunuz bilinir ve algılanır. Kurumsal kimlik tasarımının bu ve bunun gibi daha sayılamayacak kadar önemi bulunuyor.


Kurumsal Kimlik Ögeleri

Kurumsal kimlik ögeleri sektörel açıdan ve firmanın, şirketini kurumun, markanın amaçları, hedefleri doğrultusunda değişiklik gösterse de bazı temel ögelere sahiptir. Kurumsal kimliklerinin tasarımına bu ögelerden ilk adım olan marka ismi ile başlayabiliriz. Marka isminin ardından gelen logo tasarımı; kurumsal kimlik tasarımlarında adeta yapı taşı denilebilir. Doğru font, renk ve sembolün tasarlanması ile logonun doğru kullanımı kurumsal kimlik tasarımı süreci için son derece önemlidir. Logo tasarımda olduğu gibi genel olarak kurumsal kimlik tasarımının bir parçası olan doğru yazı fontu ve renk paleti seçimleri; firmaya özgü, görüldüğü zaman firmayı anımsatan cinsten olmalıdır. Bu ögeleri takip eden slogan ise mutlaka firmanın, işletmenin, kurumun ve markanın amacına uygun olmalıdır. Bir diğer önemli detay olan kartvizit tasarımı da kurumsal kimlik sürecinin önemli bir parçasıdır. Kartvizit tasarımınızda marka isminiz, sloganınız, logonuz ve iletişim bilgilerinizin yanı sıra marka kimliğiniz için seçilen yazı fontları ve renkler tercih edilmelidir. Antetli kağıt olarak bilinen ve kurum içi yazışmalarda kullanılan ögeler de önemli bir kurumsal kimlik ögesidir. Bunlar ile birlikte antetli kağıttan, zarflar, dosyalar ve kutular, klasörler, faturalar, makbuzlar, fişler, kartlar, sertifikalar, ilanlar, bayrak, tabela, ambalaj, promosyon, e-mail imzası, web sitesi, sosyal medyaya kadar kurumsal kimlik tasarım sürecinde önemli yapı taşlarıdır.


Kurumsal Kimlik Tasarım Süreci

Kurumsal bir kimliği tasarlamaya başlamadan önce neler isteyip neler istemediğinizi net sınırlar ile belirlemeniz çok önemlidir. Bunun için öncelikle misyonunuzu belirleyin ve ardından iş plan, programlarınızı oluşturup inceleyin. Kurumsal kimliğinizde sektörde yaratmak istediğiniz farkları belirleyin ve kurumsal kimlik yaratım sürecine profesyonel kişiler ile başlayın. Kurumsal kimlik tasarımında ilk olarak marka adı oluşturulur. Marka adı belirlerken güçlü, telaffuz edilebilir ve akıllarda kalıcı bir isim olmasına özen gösterilmelidir. Bir sonraki adım olan logo tasarımında marka adınızı öne çıkaran, hedef kitlede görsel algı yaratacak ve firma kimliğin, duruşuna uygun dizayn edilmiş, kendine has bir logo tasarlanmalıdır. İnsanlar bu logo tasarımımızı gördüklerinde sizin ürünlerinizi hizmetlerinizi hatırlamalıdır. Bir sonraki önemli adım ise marka sloganıdır. Sloganın markanızı en iyi şekilde tanımlayan akıllarda kalan ve sizi temsil edecek olması önemlidir. Ardından kurumsal kimlik tasarımı süreci için gerekli olan antetli kağıt, zarflar, dosyalar ve kutular, klasörler, faturalar, makbuzlar, fişler, kartlar, sertifikalar, ilanlar, bayrak, tabela, ambalaj, promosyon, e-mail imzası, web sitesi, sosyal medya gibi ögeler firmanızın kurumsal kimliğe kavuşması sürecinde önemli yapı taşlarıdır.

 

Kurumsal Kimlik Tasarım Fiyatları

Markalaşma ve büyüme yolunda atılması gereken en büyük adımlardan birinci olan kurumsal kimlik çalışmaları; uzman kişiler, profesyonel ajanslar tarafından şirketinize özel bir şekilde titizlikle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Kurumsal kimlik tasarımı; Kurum içi kimlik tasarımı ve kurum dışı kimlik tasarımı olmak üzere ikiye ayrılır. Kurum içi kimlik tasarımında bulunan antetli kağıt, her şirket elemanınız için ayrı kartvizitler, dosya, not defterleri, faturalar, belgeler, fişler, makbuzlar, kaşeler, şirket formaları gibi daha birçok üzerinde şirketinizin, firmanızın, markanızın logosunun bulunması gereken ögelerin tasarımını kapsar. Kurum dışı kimlik tasarımı ise; şirket araçları üzerindeki logo tasarımları, bina dışı cephe tasarımı, bayrak, tabela, reklam panosu, ofis içi tasarımlar, broşür, katalog, internet ve gazete reklamları, gibi ögeleri kapsar. Hepsi birbirinden ayrı öneme sahip olduğu bu ögelerin tasarım süreci de uzman eller ve profesyonel ekiplerce yapılmalıdır. Almak istediğiniz hizmetin içeriğine bağlı olarak değişim gösteren kurumsal kimlik tasarım fiyatları, basılı malzemelerin çoğunluğu göz önüne alındığında, şirketinizin, firmanızın, markanızın bilinirliğini ve işletmenizin kaydedeceği uzun vadeli ilerlemenin yanında düşünülmemesi gereken bir teferruattır denilebilir.

Projenizle alakalı dijital bir çözüm mü arıyorsunuz?
iletişime geç
BFBS
yetenekleri
grafik tasarım grafik tasarım
hayal dünyamızın en derinliklerinden size taptaze fikirler...
+
web tasarım web tasarım
ihtiyacınız doğrultusunda size sunulan en iyi çözümler...
+
sosyal medya sosyal medya
sosyal medyada hedef kitlenin nabzını yakalayan tasarımlar...
+
dijital pazarlama dijital pazarlama
yaptığımız her işin doğru kişiye ulaşmasında uzman istatistikler...
+
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?