Logo Tasarımı

Hayatımızı sürdürmek, yaşanılabilir hale getirmek, yardımcı olmasını sağlamak ve daha yüzlerce, binlerce sebepten dolayı aldığımız, tükettiğimiz ürünlerin ve hizmetlerin hepsi dizayn edilmiş bir logo, ambleme sahip. Bir ürünü bir reklamda, sosyal medya veyahut herhangi bir yerde gördüğümüzde aklımızda kalan ve bir market vb. ürünü markanın logosunu tanımamızı sağlayan ve özellikle bir firma, şirket, mark sahibi iseniz sık sık duyacağınız ve önemsemeniz gereken bu kavram nedir ? Neden hayatımızı saran ürün ve hizmetlerin hepsi birer logoya sahip ? Birlikte inceleyelim.

 

Logo Nedir ?

Logo nedir sorusunun en net cevabı; sözcük veya sözcükler ile oluşturulan, dijital veyahut basılı hali ile hayatımızın her alanında denk geldiğimiz ve her alanda kullanılan simgelerdir. Çeşitli amaçlara göre kullanılan logolar; markaları, firmaları, işletmeleri ve şahısları temsil eder. Logo tasarımsal açıdan kelime ya da kelimelerden oluşması sebebi ile İngilizcede ‘’Logotype’’ olarak isimlendirilir. Peki ya logonun yanında sık sık duyduğumuz amblem nedir ? Logo ile birbirine sık sık karıştırılan bu kavram kelime anlamı itibari ile markalar, firmalar ve işletmeler adına tasarlanan, görüntüler, soyut nesneler, sayılar ve harfler ile oluşturulan simgelerdir. Logo ile amblem arasındaki fark ise; logonun tasarımı yalnızca kelime yada kelimelerden oluşur fakat amblem ise logoyu da içeriğinde bulundurabilen görsel açıdan zengin simgelerdir. Bunlar ile birlikte amblem; insanların akıllarında kalıcı özelliği ile ön planda iken, logo; tasarım algısı yaratması ile ön plana çıkar.

 

 

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır ?

İyi bir logo ve kurumsal kimlik tasarımı için belirli adımlar izlenmektedir. Bunlardan ilki bir strateji belirlemek olabilir. Marka, firma, işletme ve şahısların üzerine kurulan stratejiler doğrultusunda logo için bir taslak belirlenir ve logo sağlam temeller üzerine inşa edilmeye başlar. İkinci aşamada ise logo için bir anlam bulunur. Firmaların, şirketlerin, işletmelerin ve şahısların vermek istediği mesaj doğrultusunda taslağa anlam yüklenir. Üçüncü aşamada ise logonun şekli ve dizaynı belirlenir. Görsel olarak herkese hitap eden ve dikkat çeken bir tasarım belirlenir. Tabi ki tüm aşamalar ile kolay bir şekilde logo tasarımı bitmez. Aynı adımlar izlenerek birden çok logo hazırlanır ve en güzeli, uygunu seçilir. Son olarak seçenekler arasından en iyisi seçilen tasarım üzerinde iyileştirmeler yapılır, marka, işletme ve firma yetkililerinin görüşleri alınır. Bu olumlu veyahut olumsuz görüşler doğrultusunda logo tasarımı son hali ile hizmete sunulur ya da tasarıma baştan başlanır. Kendi logonuzu kendiniz tasarlamak istiyorsanız atmanız gereken ilk adım; ücretsiz olarak tasarım programına adınızı girin ve logo oluşturun. Profesyonel olmasa da oluşturduğunuz ücretsiz logo tasarımları, profesyonel kişiler ile logo oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

Logo Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

İyi bir logo ve marka kimliği tasarımında dikkat edilmesi gereken birden çok madde vardır. Bunlar; en başta logonun firmanın, marka kimliği, işletmenin kimliğini en iyi şekilde temsil eden ve imajına uygun bir tasarım olmasıdır. Logo hedef kitle tarafından dikkat çeken, akılda kalan, etkileyici bir tasarım olması gerekmesinin yanı sıra fazla abartılı ve göz yoran detaylar barındıran bir tasarım olmamalıdır. Logo kolay seçilen, minimal ve sade bir duruşa sahip olmalıdır. Logo başka firma, marka ve işletmelerin logolarına benzememeli veya onları hatırlatmamalıdır. Logo size özel ve tamamen sizi yansıtan bir dizayna sahip olmalıdır. Logonuz göz yoran, karmaşık bir yapıya sahip olmamalı ve en fazla üç farklı renk içermelidir. Yazılar okunabilir ve yazı tipleri firmaya uygun olmalıdır. Kültürel değerlere bir sahip firma, marka, işletme ise kültürel özellikleri anlamlı bir şekilde yansıtmalıdır. Profesyonel kişiler ve uzman ajanslar tarafından yapılması tavsiye edilen logo ve kurumsal kimlik tasarımlarında firmanızın, işletmenizin, markanızın sizi her alanda temsil edecek kimliğini yansıtacak olması sebebi ile son derece önemlidir. Bu önemli tüm detayları ile inceleyelim.

 

Logo Tasarımı Neden Önemlidir ?

Logo tasarımının önemini birden çok madde ile sıralayabiliriz. Bunlar; Logo tasarımı bir şirketin, firmanın, işletmenin akıllarda kalmasını sağlayan en önemli görsel ögesidir. Dolayısıyla her detayıyla kusursuz olması gereken logo tasarımı markalaşma yolunda en önemli detaydır. Profesyonel ellerde, uzman ajanslar tarafından dizayn edilmiş olan bir logo hedef kitlenin, potansiyel müşterilerin aklında iyi bir etki bırakır ve müşteri bir yerde logoya denk geldiği anda markayı hatırlar. Tamamen firmanıza, markanıza, işletmenize özel olan logo tasarımı ile sizi yansıtan bir dizayn sayesinde sürekli hatırlanır ve müşteri potansiyelini arttırırsınız. Özetlemek gerekirse firmanızın, işletmenizin, markanızın logosu sizin kurumsal kimliğiniz ve bir nevi imzanızdır. Profesyonel kişiler ve uzman ajanslar tarafından yapılması tavsiye edilen logo tasarımı firmanızın, işletmenizin, markanızın sizi her alanda temsil edecek kimliğini yansıtacak olması sebebi ile son derece önemlidir.

 

Logo Tasarımı Fiyatı


Logo oluşturucumuz uzman kişiler ve ajanslar tarafından firmanızın kurumsal kimliği ve marka bilinirliğinin artması için düşünülmesi gereken logo ve marka kimliği tasarımı; firmanıza, markanıza sağlayacağı avantajların yanında fiyatı düşünülmemelidir. Çoğu zaman da freelance grafik tasarımcıları ve bilgiye sahip kişiler tarafından sunulan logo tasarımları; içeriğine ve alınan platforma göre fiyat bakımından değişikliklere sahiptir. Firmanız, işletmeniz, markanız için bir logo tasarımı yaptırmak istiyorsanız öncelikle ince eleyip sık dokumalısınız diyebiliriz. Çünkü markalaşma ve marka bilinirliğini arttırma yolunda logo bir kenara atılmayacak kadar büyük bir öneme sahiptir. Dolayısı ile logonuz sizinle özdeşleşen bir unsurdur ve logo tasarımları arasından en iyisini seçip bu tasarımı kullanmayı istikrarla sürdürürseniz markalaşma yolunda en büyük adımı atmış olursunuz. Logo ve marka kimliği tasarımları sürecinde tasarlayan kişiye şirketiniz, firmanız, markanız ile ilgili önemli tüm bilgileri vermeniz önemlidir çünkü logo tasarımı bu bilgiler doğrultusunda şekillenecek ve sizinle uyumlu bir hale gelecektir. Tüm bu sebepleri göz önünde bulundurarak, yüksek kaliteli logo tasarımına ihtiyacım var diyenlerdenseniz fiyat ikini planda olmalıdır.

Projenizle alakalı dijital bir çözüm mü arıyorsunuz?
iletişime geç
BFBS
yetenekleri
grafik tasarım grafik tasarım
hayal dünyamızın en derinliklerinden size taptaze fikirler...
+
web tasarım web tasarım
ihtiyacınız doğrultusunda size sunulan en iyi çözümler...
+
sosyal medya sosyal medya
sosyal medyada hedef kitlenin nabzını yakalayan tasarımlar...
+
dijital pazarlama dijital pazarlama
yaptığımız her işin doğru kişiye ulaşmasında uzman istatistikler...
+
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?