SEO

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte kişiler, firmalar, işletmeler ve markaların sanal kimlikleri de internet mecraları ve sosyal platformlarda yaygınlaşmaya başladı. Birbirleri ile rekabet ortamı sanal ortama taşınan kişiler, firmalar, işletmeler ve markaların; ürettikleri içerikler, kampanyalar, ve sanal reklamların yanı sıra, hesaplarına, bloglarına, web sitesi ve internet üzerinden kullanıcılarının trafiğini ve ilgisini çekmek üzerine çeşitli yollardan geçmesi gerekiyor. Bu yolun temel taşlarından birisi olan arama motoru optimizasyonu yani daha çok bilinen isimi ile bugünlerde sıkça duyduğumuz SEO markanızın, firmanızın, işletmenizin varlığını dijital platformlarda da sürdürülebilir olmasını sağlar. Peki tüm detayları ile SEO nedir, çalışmaları nasıl yapılır, avantajları nelerdir ? Birlikte inceleyelim.


SEO Nedir ?

Search Engine Optimization’ın kısaltması olan ve bazı Türkçe kaynaklarda AMO (Arama Motoru Optimizasyonu) olarak da çıkabilen SEO; Google gibi arama motorlarında sizinle hemen hemen aynı, yakın içeriklere sahip olan web sitelerinden, projelerden, bloglardan daha üst sıralarda çıkmanızı sağlayan ve sitenize daha çok kullanıcı trafiği sağlayan çalışmaların, kuralların organizasyonun tamamına verilen isimdir. Arama motorlarının, özellikle Google’ın arama motoru sonuç sayfası olarak adlandırılan SERP alanlarında ilk sayfalarına sıralamasını oluşturan algoritmaları mevcuttur. Doğrudan kullanıcılar ile paylaşılmayan bu algoritmaların Google tarafından en iyi kullanıcı deneyiminin yaşanması için sitelere çeşitli püf noktaları sunuyor. İşte bunların başında gelen SEO ile marka bilinirliğinin artmasını, hedef kitlenizdeki potansiyel müşterilerinize daha hızlı ulaşmayı, 7 gün 24 saat açık bir mağaza deneyimini müşterilerinize sağlayabilirsiniz. SEO ile belirli kurallar sayesinde arama motorlarında sitenizi en üst sıralarda görüntüleyebilirsiniz. Ama tabi ki nasıl geleneksel pazarlarda rakipleriniz varsa sanal pazarlamada da bulunan rakipleriniz de en üst sıralarda da görüntülenme deneyimini yaşamak isteyecektir. İşte tam da bu noktada profesyonel bir SEO çalışması danışmanlığı almanız çok önemlidir. Peki SEO çalışması nedir, nasıl yapılır inceleyelim.


SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

Sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli türleri bulunan SEO çalışması; legal yollar ve yöntemler ile sabırlı bir süreç içerisinde yapılması gerekir. İllegal yollardan yapılan çalışmaları ile başta hızlı ve olumlu sonuçlar alsanız da er ya da geç siteniz zarar görecek ve itibar kaybedecektir. Legal SEO çalışmalarından ilki olan On Page SEO yani Site içi SEO çalışması; web sitenizin içeriğini, sayfaların, alt sayfaların, yazılı ve görsel gönderiler ve içeriklerin SEO’ya uygun bir optimizasyondur. Bir diğer ve en önemli SEO çalışması türü de Off Page SEO yani site dışı SEO’dur. Site dışı SEO’nun bu kadar önemli olmasının sebebi ise SEO çalışması esnasında yapacağınız, gözden kaçan ufacık bir hata büyük hasara, zararlara yol açabilir. Bu sebepten dolayı çok dikkatli ve sabırla işlenmesi gerekir. SEO çalışmaları hakkında profesyonel değilseniz ya da yeterli bilgiye sahip değilseniz uzman kişilerden destek almanız yararınıza olacaktır. Site dışı SEO çalışması sayesinde web sitenize, diğer web sitelerinden veya sosyal medya platformları üzerinden referans tanımlayabilirsiniz.


SEO Çalışmasının Avantajları

Firmanızın hedefindeki kitledeki potansiyel müşterilerinize hızlı ve pratik bir biçime ulaşmanızı sağlayan ve aynı zamanda küreselleşmenizde önemli rol oynayan web sitenizde Sayfa içi SEO çalışması, Sayfa dışı SEO çalışması; web sitenizin aşırı boyutlu JS ve CSS’lerden arındırılması, sitenin mobil uyumlu hale gelmesi için AMP kurulumu, 404 gibi sayfa hatalarının giderilmesi, optimizasyon sayesinde site hızının arttırılması, sayfanın gereksiz eklentilerden arındırılması, https kullanımı, cache optimizasyonu, kırık link ve görsel düzeltimi, meta başlıkları ve açıklamalarının kontrolü, alan isminin uzun süreli satın alımı, site haritası ve robot.txt dosyalarının düzeltilmesi, anahtar kelime kullanımı ve doğru biçimde dağılımı, H etiketinin doğru ve etkili kullanımı, içeriğin ve ara yüzün kullanıcıya en iyi deneyimi yansıtması, sitenin rahat kullanımı için yönlendirme kullanımı, alakalı içerik üretimi, özgün içerik üretimi, kullanıcılara göre optimizasyon ve düzenli içerik üretimi gibi siteniz için daha sayılamayacak kadar çok avantaj içeren SEO çalışması siteniz için en doğru karar olabilir.


SEO Çalışmasının Önemi Nedir ?

Amacı arama motorları ile optimizasyon sağlaması ile web sitenizi en üst sıralara çekerek daha fazla müşteri, kullanıcı trafiği sağlamak ve siteniz üzerinde yaptığı birçok iyileştirme sayesinde internet platformunda kurumsal kimliğinin güvenli ve düzeli bir imaj çizmesini sağlayan SEO çalışmasının rakiplerinizin bir adım ötesinde olmanız için çok önemlidir. SEO ile işini internet platformuna taşıyan dijital pazarlama ve E-Ticaret siteleri Google ADS gibi reklam deneyimlerinin dışında da organik yollar ile web siteleri üzerinde kullanıcı trafiği yaratmayı ve hedef kitledeki potansiyel müşteriyi çekmeyi amaçlar. Bu amaca ulaşmak için önemli adımların neredeyse tamamını kapsayan SEO çalışması; sitelerin arama motorlarındaki algoritması tarafından tanınmasını sağlar. SEO çalışmasının bir diğer önemi de sitenizde kopya, alıntı olmayan sadece özgün ve anahtar kelimeler içeren içerikler içermesidir. Bu sayede siteniz eşsiz ve benzersiz hale gelecek ve web platformlarında güvenilir bir imaj çizerek hedef kitleniz tarafından dikkat çeker hale gelecektir. Bloglarda da önemi büyük olan SEO çalışması; içeriklerinizin kullanıcılara ulaşması ve sitenizin dikkat çekerek kullanıcı trafiği oluşması açısından da son derece önemlidir.


SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

SEO danışmalığı ve SEO hizmeti; web sitelerinde bulunan hataların giderilmesine, site içi ve site dışı optimizasyonu ile web arama motorlarının algoritmalarına sitenin tanıtılmasını sağlayarak arama sonuçları sayfasında web sayfanızın üst sıralara çıkmasını sağlayan profesyonel ve son derece bir hizmettir. Peki SEO Danışmanı kime denir ?. SEO Danışmanı; web sayfanızın arama motoru optimizasyonu için sitenizde analizler yapan, hataları gideren, düzenli ve alakalı içerikler ve bu içeriklere uygun anahtar kelimeler yerleştiren, sitenizdeki organik trafiğinizde ve bu kullanıcıların web sitenizdeki deneyimleri doğrultusunda sitede iyileştirmeler yapan, tüm bu organizasyonu yöneterek SEO hizmeti kişiye denir. Ayrıca SEO danışmanları gözlemleri doğrultusunda sizin, markanızın, firmanızın ya da işletmenizin iyiliği ve web platformlarındaki kimliği açısında yeni stratejiler önerebilir ve bu önerileri kendileri de uygulayabilirler. Hayatımızın her alanında bulunan hizmet ve danışmanlıklarda olduğu gibi SEO danışmanı ve SEO hizmetinde de dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Firmanızın, işletmenizin, markanızın web platformlarındaki görünümü ve kimliği açısından profesyonel ve legal yöntemlerle çalışanlar başta olmak üzere uzman kişileri tercih etmeniz çok önemli bir noktadır.

Projenizle alakalı dijital bir çözüm mü arıyorsunuz?
iletişime geç
BFBS
yetenekleri
grafik tasarım grafik tasarım
hayal dünyamızın en derinliklerinden size taptaze fikirler...
+
web tasarım web tasarım
ihtiyacınız doğrultusunda size sunulan en iyi çözümler...
+
sosyal medya sosyal medya
sosyal medyada hedef kitlenin nabzını yakalayan tasarımlar...
+
dijital pazarlama dijital pazarlama
yaptığımız her işin doğru kişiye ulaşmasında uzman istatistikler...
+
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?