E-Ticaret Sitelerinde Canlı Destek Sisteminin Avantajları

Canlı destek sistemi web sitelerin müşterilerine çok daha nitelikli bir hizmet sunmak için son yıllarda daha fazla tercih ettikleri bir sistem haline geldi. Müşterilerin sorularını daha hızlı yanıtlamak satın alma davranışına olumlu bir katkıda bulunuyor. Satın alma kararında belirleyici dahi olabilen canlı destek sisteminin firmalara ne gibi artılar kazandırdığını hep birlikte mercek altına alalım!

Daha Düşük Maliyet

E-ticaret firmalarının müşterilerinin sorularını yanıtlamak ve onlara yardımcı olmak için mutlaka bir sistem kullanması gerekiyor. İlk olarak akla gelen çağrı merkezidir. Ancak canlı destek sistemi çağrı merkezinden çok daha düşük bir maliyet anlamına gelir. Çünkü çağrı merkezlerinin alt yapısını oluşturmak için çok sayıda malzeme satın alınması gerekir. Canlı destek sistemi ise bu noktada maliyeti daha düşük bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Sayfayı Terk Etme Oranında Düşüş

Bir sitede canlı destek sistemi olduğunda ziyaretçilerin sayfayı terk etme oranlarında da bir düşüş meydana gelir. Çünkü ziyaretçiler merak ettikleri sorulara anında yanıt bulur ve aynı zamanda anlamadıkları bir konu olduğunda da kendilerine yardımcı olabilecek birine ulaşır. Dolayısıyla sayfayı terk etme oranlarında belirli bir azalma meydana gelir.

Hizmet Kalitesinde Artış

Bu sistem sitenizin hizmet kalitesinde de bir artış olmasını beraberinde getirir. Ayrıca ziyaretçilerde daha kaliteli hizmet algısı yaratıyor olduğunu da unutmamak lazım. Müşterilere daha hızlı ve etkin bir şekilde destek olunması hizmet kalitesine de olumlu bir yansıma yapar. Aynı zamanda satış oranlarının yükselmesini sağlayacağı gibi müşterilerin kendilerine en uygun ürün ya da hizmeti seçmelerine de yardımcı olur.

Müşterilerin Aktivitelerini Takip Etme

Ziyaretçilerin site üzerinde hangi aktivitelerde bulunduklarını takip etmek adına da canlı destek sisteminden faydalanılabilir. Hangi sayfalarda daha uzun süre zaman geçirdikleri veya canlı destek sistemine hangi soruları sordukları aslında site iyileştirme çalışmalarında kullanabileceğiniz pek çok bilgiyi almanızı sağlar. Daha iyi bir hizmet vermeniz için mutlaka müşterilerin aktiviteleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Geri Bildirim Toplama

Canlı destek sistemini kullandığınızda pek çok geri bildirim almanız da mümkün olabilir. Ziyaretçilerin hangi soruları sordukları aslında bir geri bildirimdir. Ayrıca canlı destek sistemi ile bağlantı kuran müşterilere çeşitli sorular sorarak da geri bildirim alabilir ve müşterilerin hangi konulardan memnun oldukları ya da olmadıkları konusunda bilgi toplayabilirsiniz.

Satış Oranlarında Yükselme

Müşterilerin kararsız olduğu dönemde satın alma davranışları da canlı destek sistemi aracılığı ile etkilenebilir. Daha yüksek satış oranlarına sahip olmanız için de bu sistemin oldukça avantajlı bir şekilde kullanılabileceğini belirtmek isteriz. Çünkü online olarak müşterileri ilgili sayfalara yönlendirmek gayet kolay oluyor. Ödeme ile ilgili de çeşitli soruları yanıtlamanız satın alma davranışlarına olumlu bir yansıma yapıyor.

Her açıdan e-ticaret sitelerinin mutlaka canlı destek sistemini kullanması gerekir. Rekabetin çetin koşullarda sürdüğü dijital ortamda rakiplerinizden geri kalmamak için bu tür yeniliklere daha sıcak bakmanızda fayda var.