E-ticarete Giriş

İnternetin yoğun bir şekilde hayatımızda yer almasıyla beraber, pek çok değişiklik ve yenilikte hayatımızda yer almaya başladı.

Bu yeniliklerden biri, aslında uzun bir süredir hayatımızla olan ama son dönemlerde popülaritesi artan e-ticaret oldu. Çoğu marka internette de yer almaya başladı. Bazı firmalar bu konu da başarıyı yakaladı, bazıları için ise durum hayal kırıklığı oldu.

Siz de eğer e-ticaret işine girmeyi düşünüyor ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor ayrıca püf noktalar arıyorsanız, gelin sizler için yazdığımız yazıya bir göz atalım.

E-ticaret Nedir?

Elektronik ticaret kısaca e-ticaret olarak tanımlanır. Her türlü mal ve hizmet satışı, güvenli olarak bu elektronik ortamda gerçekleşir. E-ticarette tanıtım, satış, ödeme ve müşteri desteği, teslimat gibi tüm adımlar web sitesi üzerinden yürütülür.

E-ticaretle sadece dijital ürün hizmeti verilmez, bunun yanında elle tutulur, fiziksel, gündelik hayatta kullandığımız ürünlerde e-ticaret ile hizmete sunulur. E-ticaret geniş kapsamlıdır.

E-ticarette Temel Kavramlar

E-ticarete atılmak isteyenlerin temel e-ticaret kavramlarını bilerek yola çıkması doğru bir adım olacaktır. Yaygın kullanılan e-ticaret kavramlarını sizin için derledik.

Elektronik Ticaret: Kısaltılmış haliyle e-ticaret, çoğu ürün ve hizmetin internet üzerinden alınıp, satılmasıdır.

Dijital Ticaret: Dijital ortamda gerçekleştirilen ticari işlemlerinin tamamıdır. Tüketicileri, şirketleri kapsayan sanal mal ve hizmet ticaretidir.

Sınır Ötesi E-ticaret: E-ticaret ve e-ithalat, uluslararası e-ticaretin temel kavramlarıdır. Sınır ötesi farklı yerlerden online mağazalarda ürün ve hizmet alınıp satılır.

B2B: ‘’Business to Business’’ ifadesinin kısaltması olan B2B ‘’İşletmeden işletmeye’’ anlamına gelir. Firmaların dijital ortamda birbirine ürün ve/veya hizmet satmasına denir. 1960 yıllarının başından beri yaygın olarak e-ticarette kullanılır.

B2C: ‘’Business to Consumer’’ cümlesinin kısaltması olan ‘’İşletmeden tüketiciye’’ anlamına gelen B2C, akla ilk gelen satış hizmetidir. E-ticaret sitesi üzerinden 7/24 alıveriş imkânı müşteriye sunulur.

C2C: ‘’Consumer to Consumer’’, ‘’Tüketiciden tüketiciye’’ anlamı taşır. Tüketiciler uygun e-ticaret sitesinde kendi aralarında alışveriş yaparlar.

Domain: ‘’Alan adı’’ anlamına gelen domain, web sitenizin internetteki ismidir ve web sitesi kurmanın ilk adımıdır.

Hosting: ‘’Barındırma’’ anlamı taşıyan hosting, içeriğinizin barındırıldığı yerdir. Sitenizin fotoğraf, metin gibi dokümanlarının tutulduğu ortamdır.

Siber Güvenlik: Dijital dünyanın en önemli konularındandır. Sanal dünya ile bağı olan herkesi ilgilendirir.

KVKK: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) e-ticarette bulunan kişilere, bilgi gizliliği gibi önemli noktalarda sorumluluklar yükleyen kanundur.

Müşteri Deneyimi: Müşterilerin işletmeyle olan etkileşimi sonucu ortaya çıkan müşteri deneyimi, önemli bir olgudur.

Drop Shipping: ‘’Stoksuz e ticaret’’ bir e-ticaret modelidir. E-ticarete başlamanın en kolay yöntemlerindendir. Satıcı stok yapmaz, stok siparişi vermez, siparişle tedarikçi ilgilenir.

Geri Dönüşüm Oranı: E-ticaret sitenize gelen ziyaretçi, satıl alma ve üye olma gibi işlemlerin oranıdır.

Chatbot: Yapay zekâ, algoritma tabanlı yazılımdır. Kullanıcılara yardımcı olmak için geliştirilmiş basit asistanlardır.

E-ticarete Nereden Başlanır?

e-ticarete-giris

Öncelikle e-ticaret platformunuzu belirlemeniz gerekir, bunu hedef kitleyi belirlemek takip eder. ‘’Hangi ürün ve hizmeti satacaksınız?’’ Sorusuna cevap vermeniz gerekir. Bunun ardından bir tedarikçi ile anlaşılır.

Web siteniz için güvenli ödeme sistemi entegre edilmelidir. E-ticaret sitenize bir ad bulmanız ve alan adınızı almanız yolculuğunuzun neredeyse başıdır.
E-ticaret siteniz satış odaklı ve cezbedici olarak tasarlanmalıdır. Güçlü marka stratejisi çok önemli bir unsurdur. Dijital pazarlama kampanyaları mutlaka size eşlik etmelidir.

Bir uzmanla beraber çalışmak isterseniz, e-ticaret paketlerinin sunulduğu, firmaların internet sitelerine bakabilirsiniz.
Bütün bunları işin uzmanına bırakmak ve gönül rahatlığıyla e-ticarete atılmak isterseniz, biz bi’ fikir bi’ sanat reklam ajansı olarak size kalite ve konforu vaat ediyoruz.

E-ticaret Sitesinin Özellikleri

E-ticaretin en büyük avantajı zaman ve mekân olmaksızın, herhangi bir yerde ve saatte, müşteriler için orada olmak ve alışveriş imkânı sunmaktır. Firmalar, mağazalarında ulaşabileceklerinden çok daha fazla müşteri ve ciroya sahip olabilirler.

Sanal mağaza açmanın maliyeti, gerçek hayatta bir mağaza açmanın maliyetine göre çok daha düşüktür. Yine aynı bu bağlamda düşük giderlerle satış yapmak mümkündür.

E-ticaret Sitesinin Mevzuatı

E-ticaret mevzuatı, "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile başlayıp, “Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile devam eden kanun, düzenleme, tebliğ ve yönetmelikleri içerir. Nerdeyse 15 yıl içinde e-ticaretle alakalı 22 farklı kanun, düzenleme, tebliğ ve yönetmelik yürürlüğe girmiştir.

E-ticaretle ilgili süreç, dinamiktir. Bununla beraber mevzuat da dinamiktir. Gelişen teknoloji, yeni e-ticaret yöntemlerine göre e-ticaret mevzuatı da değişebilmektedir.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?