Özellikle SEO çalışmalarında özgün içerik kavramı sıklıkla karşınıza çıkar. Arama motorlarında özgün içeriğin çok büyük bir öneminin olduğunu belirtmek gerekiyor. Öncelikle özgün içerik kavramını mercek altına alalım. Web sitelerinde yayınlanan özgün içerikler farklı adreslerde bulunmayan ve tamamen siteye ait olan içeriklerdir. Google arama motorunu diğer arama motorlarından farklı kılan Pagerank bildiğiniz gibi web sitelerdeki içeriği dikkate alıyor ve buna bağlı olarak da hit ölçümü yapıyor. Elbette sadece özgün içeriklerin bu anlamda kıymetli olduğunu belirtmeye gerek dahi yok!

Şayet web sitenizde özgün içerikler mevcutsa bu durumda Google sitenizi daha üst sıralara taşıyacaktır. Kopya içeriklerin bulunduğu siteler de sıralamada daha alt sıralara kayar. Pagerank teknolojisi bu anlamda içeriklere göre bir hit sıralaması yapıyor da diyebiliriz. Peki, Google neden özgün içerik istiyor?

Google İçin Özgün İçeriğin Önemi

Google kullanıcıları memnun etme üzerinde bir strateji uyguluyor. İnternet kullanıcıları tıkladıkları her sitede aynı içeriği görmek istemez. Elbette farklı, özgün ve kaliteli içerikler görmek ister. Google de bu amaca yönelik olarak siteleri özgün içerik kullanmaya teşvik etmek istiyor. Bu doğrultuda geliştirdiği Pagerank teknolojisini kullanıyor. Aslında içeriklerin özgün olması sitenin organik trafiğini de olumlu yönde etkiliyor. Ziyaretçiler okudukları içeriklerden memnun kaldıklarında sitede daha uzun süre zaman geçiriyor ve dolayısıyla sitenin nitelikli ziyaretçi sayısı da artıyor.

Sadece Google için değil, sitenin kalitesi ve organik trafiği açısından da özgün içerik kullanımının hayati önem taşıdığına vurgu yapmak isteriz. Sadece arama motorları açısından değil, ziyaretçileriniz açısından da özgün içeriğin size ciddi bir artı puan kazandıracağını unutmayın. Bu içeriklerde keyword kullanımı da önem taşıyor. Keyword kullanımı ile Google tarafından sitenizin daha kolay indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş: