Kobiler için Instagram Paylaşım Stratejileri

Sosyal medya kullanımı KOBİ’ler için çok büyük önem taşıyor. Sosyal medya üzerinde uygulanan çeşitli stratejiler ile aldığınız geri dönüşleri arttırabilirsiniz. Daha fazla geri dönüş almanın yanı sıra daha geniş kitlelere ulaşmak için de sosyal medyanın gücünden maksimum düzeyde faydalanmanız gerekiyor. Özellikle Instagram son dönemde en popüler sosyal medya aracı olma özelliği taşıyor. Peki, Intagram’da paylaşım yaparken neleri göz önünde bulundurmak ve nelere dikkat etmek gerekir?

Paylaşım Sürekliliği

Paylaşımlarda sürekliliğin çok önemli olduğunu belirtmemiz gerekir. Ayda sadece tek bir paylaşım yaparak geri dönüş beklemeyin. Üst üste defalarca paylaşım yaptıktan sonra uzun bir ara vermek de pek akılcı bir strateji olmayacaktır. Belirli konseptler doğrultusunda paylaşımlarınızın daimi olması ancak sıkmayacak bir periyotla gerçekleşmesi gerekir. Özellikle marka bilinirliğini artırmak gibi bir hedefiniz varsa bu durumda paylaşım sürekliliği sizin için çok daha fazla önem taşıyor demektir. İdeal paylaşım sıklığını merak edenler için de haftada 3 ila 7olduğunu söyleyebiliriz.

Blog İçeriği Paylaşımı

Web sitenizin blog bölümünde mevcut olan içerikler bir mıknatıs gibi kullanıcıları markanıza çekebilir. Elbette bunun için blog içeriklerinin belirli bir kalitede ve özgün olması gerektiğini unutmayın. Blog içeriklerini de Instagram hesabınızdan paylaşabilirsiniz. Ayrıca paylaşım yapmak için Instagram hikayeler bölümünü de tercih edebilirsiniz. Blog içeriklerini çeşitli parçalara bölerek bu bölümde takipçilerinin okumasın sağlamanız çok kolay olacak.

Ürün Sayfasında Paylaşım Butonu

Web sitenizi ziyaret edenlerin beğendiği bir ürünü paylaşmak isteyebileceğini de dikkate almalısınız. Bu nedenle ürün sayfalarında mutlaka sosyal medya paylaşım butonları da bulunmalı! Paylaşılan her ürün ya da hizmet fotoğrafı müşteri hanenize yenilerinin eklenmesi anlamına gelebilir. Gerekli tüm düzenlemeleri yaparak internet ve sosyal medya kullanıcılarının ürün ya da hizmetlerinize ait görselleri paylaşmasına olanak tanımalısınız.

Hashtaglerde Aktiflik

Ürün veya hizmetlerle ilgili, marka ile ilgili olan hashtaglerde aktif bir şekilde kullanım da büyük önem taşıyor. Bu hashtagleri tespit ederek paylaşımlarda kullanmaya özen göstermelisiniz. Hatta bu yolu izleyerek belirli bir kitle oluşturmanız dahi mümkün olabilir. Ancak olabildiğince takipçileriniz ile etkileşim içerisinde olmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede söz konusu kitleyi genişletmeniz de çok kolaylaşacaktır.

Retargeting Reklamları

Sosyal medyada retargeting reklamları tüm KOBİ’ler tarafından kullanılması gereken mecralardır. Özellikle son yıllarda kullanıcıların satın alma davranışları mercek altına alındığında siteyi ziyaret ederek terk edenlerin aynı ürün reklamını gördüğünde fikrinin değişebildiği ortaya çıkıyor. Bu noktada da devreye sosyal medya reklamları giriyor. Üstelik pek çok platform ile kıyaslandığında sosyal medya reklamlarının çok daha düşük bir bütçeyi gerektirdiği bilgisine de ulaşabilirsiniz. Minimum bütçe ile satış hedeflerinize giden yolu kısaltmanız mümkün olabilir. Bu nedenle reklam seçeneğini olabildiğince aktif bir şekilde değerlendirmekte çok büyük bir fayda var. Bu durum marka bilinirliğini de arttırıyor.