SEO Çalışmalarında Başarı Kriterleri Nelerdir?

SEO çalışmalarının ne oranda başarılı olduğunu anlamak için sonuçların mutlaka ölçümlenmesi gerekir. Yapılan çalışmalardan web sitenin nasıl etkilendiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için kullanılabilecek metrikleri daha yakından tanımanız yeterli olacak.

Organik Trafik

Google Analytics’ten faydalanarak yaptığınız SEO çalışmalarından sitenin organik trafiğinin nasıl etkilendiğini görüntüleyebilirsiniz. Organik trafik mutlaka dikkate almanız gereken metriklerin başında geliyor. Çünkü SEO çalışmalarının performansına dair bir izlenim edinmeniz için öncelikle bu çalışmalardan sitenin organik trafiğinin nasıl etkilendiğini bilmelisiniz. Google Analytics üzerinden “edinme” bölümünü seçerek web sitesine gelen trafiği görmeniz mümkün oluyor. Şayet organik trafik bu bölümde yer alan diğer bölümlerden düşükse yaptığınız SEO çalışması yeterince başarılı olamamış ya da eksikleri var demektir.

Keyword Performansı

Elbette SEO çalışmaları anahtar kelimelerden bağımsız düşünülemez. Kullandığınız keywordlerin performansı da önemli bir kriter. Yapılan aramalarda kullanılan anahtar kelimelerin sıralamasını ve nasıl göründüğünü bilmeniz gerekir. Çünkü kullanıcıların kullanılan anahtar kelimeler ile olan etkileşimi de organik trafiği etkiler. Kullanılan anahtar kelimelerin aranma hacmine bağlı olarak seçilmesi gerekiyor. Keyword planlama aracı Google tarafından da sunuluyor.  Bu aracı kullanarak siz de site için en doğru anahtar kelimeleri seçerek SEO çalışmalarında kullanabilirsiniz.

Sayfayı Terk Etme Oranı

SEO çalışmalarının amacından biri de ziyaretçileri sitede tutmaktır. Bunun için sayfayı terk etme oranlarını düşürmeniz gerekiyor. Sadece siteye ziyaretçi çekmek yetmez, bu kullanıcıların sitede kalmasını ve zaman geçirmesini sağlamalısınız. Sayfayı en doğru şekilde optimize ettiğinizde sayfayı terk etme oranlarının da düştüğünü görebilirsiniz. Kullanılan anahtar kelimelerin sayfa içeriği ile eşleşiyor olması da elbette mühim! Doğru kelimeler ile doyurucu içerikler kullanmanız halinde ziyaretçiler sayfada daha uzun süre kalacaktır.

Sayfada Geçirilen Süre

Siteye gelen ziyaretçilerin bu sitede ne kadar uzun süre zaman geçirdiği de önem taşıyan metrikler arasında yer alıyor. Aynı zamanda sayfada kalma süresi SEO çalışmalarının performansına dair de size fikir verecektir. Bunu da ancak kullanıcıların aradıkları içerikleri sitenizde bulmasını sağlayacak başarabilirsiniz. Site hızı gibi yan faktörler de bu durumu etkileyebiliyor. Ancak hepsinden önemlisi sitede içeriklerle ziyaretçiyi tutabileceğiniz gerçeğidir. Doyurucu içerikten kastımız elbette uzun içerik değil! Ziyaretçiler aradıkları bilgiye mutlaka sitenizde ulaşmalıdır. Ardı ardına sıralanmış anlamsız söz gruplarının arasına yerleştirilen keywordler ile ziyaretçi çekebilirsiniz. Ancak ziyaretçiyi sitede tutamazsınız.

Mobil Trafik

Hangi stratejiyi uyguluyor olursanız olun, SEO çalışmalarınızda mutlaka mobil trafiği de dikkate alın. Son yıllarda Google için de mobil SEO büyük önem taşıyor. Öncelikle sitenin kesinlikle mobil uyumlu olması gerekir. Mobil uyumlu olmayan siteler Google tarafından alt sıralarda gösteriliyor. Dolayısıyla yaptığınız SEO çalışmasının söz konusu mobil olduğunda hiçbir önemi olmayacaktır. Sitenin mobil uyumlu tasarıma geçmesini sağladıktan sonra mobil SEO çalışmalarına geçiş yapabilirsiniz. Yapılan SEO çalışmalarının başarı kriterleri arasında mobil uyumlu site ve mobil SEO çalışmalarının da etkisinin olduğu unutulmamalıdır.