SEO'da Rakip Analizi Çıkarmanın Önemi

Ticaretin nabzı artık dijital dünyada atıyor. Her yenilik rekabet taşlarının yerinden oynamasını sağlarken diğer yandan da rekabetin seyrini de değiştirebiliyor. Dijital ortamda ürün ya da hizmet satışı yapmak isteyen tüm markaların rakiplerini mercek altına alması gerekir. Rakiplerin dijital dünyadaki hamlelerinin yakın markajda tutulması için de öncelikle rakip analizi çalışmasının yapılmasına ihtiyaç duyulur. Rakip analizi SEO çalışmalarında çok büyük bir önem taşıyor. Peki, rakiplerin analiz edilmesi ve yakın markajda tutulması neden bu kadar önemli?

Rakip Analizinin Önemi

Pazarlama stratejilerini belirleyebilmek için rakiplerin biliniyor olması gerekir. Bu stratejiler doğrultusunda fiyatlandırmanın da belirleneceğini unutmayın. Bir markanın rakiplerini tanımıyorsanız bu iki kolda da hata yapabilirsiniz.
Rakiplerin analiz edilmesi dijital pazarlama endüstrisinde hangi stratejilerin uygulandığını öğrenmenizi sağlar.
Müşteri ilişkilerinde iyileştirmeler yapabilir ve ekibiniz için de bir standart oluşturabilirsiniz.
Müşteri memnuniyetinin arttırılması için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Sektörde kimsenin fark etmediği boşlukları kolayca görebilir ve bu yönde çeşitli hamleler yapabilirsiniz.
Hedef kitlenizi arttırmak için neler yapabileceğinizi belirleyebilirsiniz.
Çalışmalarınıza dair yeni fikirler edinebilir ve bu fikirleri hayata geçirebilirsiniz.
Rakiplerden bir adım önde olmanız ancak rakiplerinizi çok iyi tanıyor olmanız ile mümkün olabilir.

 

Rakip Analizinde En Önemli Noktalar

Rakiplerinizi mercek altına aldığınızda özellikle üzerinde durmanız gereken bazı hususlar var. Bunların ilki rakiplerin hedef kitlesinin özellikleridir. Hedef kitleyi oluşturan ve öne çıkan özellikleri bilmeniz, farklı bir yaklaşım sergileyerek rakiplerinizden daha fazla bu özelliklere hitap edebilmenizi sağlar. Ayrıca satış stratejilerinde ya da pazarlama stratejilerinde rakiplerin neleri öne çıkardığını da bilmelisiniz. Bu doğrultuda kendi satış ve pazarlama stratejilerinizi revize etmeniz de gerekebilir.
Farklı olarak hangi ürün ya da hizmetleri sundukları da elbette bilmeniz gereken ve analizde yoğunlaşmanız gereken hususlar arasında yer alıyor. Analizlerde en çok gözden kaçırılan ise yatırım görüşmelerinin olup olmadığına bakmaktır. Rakiplerinizin bir alana yatırım yapacak olması çok daha kısa sürede güçlenmeleri anlamına gelebilir. Bu nedenle yatırım hamleleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.
Web sitelerini ziyaret edenlere neler sundukları ya da hangi içeriklerin sitelerinde mevcut olduğu bilgisine de hakim olmalısınız. Rakiplerin içerik ve SEO alanında hangi çalışmaları yaptıkları da üzerinde durmanız gereken hususlar arasında yer alıyor. Müşterilerinin hangi görüşlere ve yorumlara sahip olduğu, reklam çalışmalarında nelere vurgu yaptıkları da önemli noktalardır.

 

Rakip Analiz Raporu Nasıl Oluşturulur?

Benzer iş modeline sahip olması kaydıyla 5 ila 10 adet rakip firma belirleyin. Bu firmaların ürünlerinin ortalama fiyatlarını, sosyal medya etkileşim oranlarını, siteye ilk kez tıklayanlara yapılan teklifleri ve benzeri bilgileri tek bir tabloda buluşturun. Bu örneklerin dışında farklı kriterleri de dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca e-posta hesaplarına abone olabilir ve blog içeriklerine göz atabilirsiniz. Çeşitli araçları kullanarak da hazırladığınız raporu genişletebilirsiniz.