Sesli Arama ile İnternette Yeni Bir Dönem Başlıyor

İnternette aramalarınızı artık sesli olarak yapabilirsiniz. Haritalar için de kullanılabilen sesli arama özelliği Google tarafından tam olarak aktif hale getirildi. Hatta çeşitli analizler dahi yapılmaya başlandı ve bu analizler doğrultusunda 2020 yılında Google aramalarının yaklaşık yarısının sesli olarak yapılacağı öngörülüyor. Özellikle hareket halinde olanların ya da araç kullananların aramalarını yazılı olarak yapmakta zorlandığı ve sesli arama özelliğini kullandığı Google araştırmalarının sonuçlarından bir diğeri oldu. Bu uygulamanın hayatı bir hayli kolaylaştırdığı da aşikar!

Aslında sesli arama kavramı hayatımıza 2016 yılında girdi. O dönemi hatırlayanlar çok sayıda şirketin bu özellik üzerine çeşitli çalışmalar yaptığını da bilir. Siri, Amazon Echo bu dönemin ürünleri olarak halen hayatımızdaki mevcudiyetini koruyor. Bir yıl sonra ise akıllı telefon kullanımı çok ciddi bir yükselişe geçince şirketler bu defa sesli arama özelliğini bir pazarlama stratejisine dönüştürmeye başladı. 2017 verileri artık hareket halinde olmayanların da sesli aramayı aktif bir şekilde kullanmaya başladığını gözler önüne serdi. Evde ya da ofiste yalnız olanlar yazmak yerine konuşmayı tercih ederek aramasını gerçekleştiriyor.

Web Sitelerin Sesli Aramaya Göre Optimize Edilmesi

İnternette gerçekten yepyeni bir dönemin başlangıcı olan sesli arama SEO çalışmalarında da yeni stratejileri beraberinde getirdi. Çünkü sitelerin artık sesli aramaya yönelik olarak optimize edilmesi gerekiyor. Özellikle yerel işletmeler için bu durumun çok daha fazla önem kazandığının altını çizmek lazım. Çünkü insanlar sesli aramayı en çok bulundukları yerde restoran, oto yıkama, benzin istasyonu gibi işletmeleri aramak için kullanıyor. Bu aramalarda da genellikle “en yakın”, “en iyi”, “en güzel” gibi terimleri kullanıyorlar. Örneğin “en yakın oto yıkama nerede” gibi aramalar yapılıyor. Dolayısıyla web sitelerin optimize edilmesi ve SEO çalışmalarında da kullanılan bu kelimelerin dahil edilmesi gerekiyor.

Sesli aramalarda konuşma dili elbette daha fazla kullanılıyor ve bu doğrultuda long tail kelimeler devreye giriyor. Ancak bu noktada bir konuyu gözden kaçırmamak lazım. Sesli arama özellikle mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Web sitenizin mobil uyumlu olmaması durumunda çalışmalara çok daha farklı bir boyutta başlamanız gerekiyor. Günümüz teknolojisinde istisnasız tüm web sitelerin mobil uyumlu olması kaçınılmaz!