Türkiye'de E-ticaret, Sosyal Medya Ve Web Tasarım

Türkiye'de her 10 kişiden 6'sı yani toplam 48 milyon kişi internet kullanıcısı. 
2016 yılından 2017 yılına kadar internet kullanımı %4, sosyal medya kullanımı %17 arttı. 
İnternet kullanıcılarının %51'i masaüstü ve laptop kullanıyor.
Günde 3 saatimizi sosyal medyada geçiriyoruz. Bilgisayar kullanıcıları ise 7 saatini bilgisayar karşısında geçiriyor. TV'de ise sadece 2 saat harcıyoruz.
Masaüstü web trafiği düşmeye mobil trafik artmaya devam ediyor. %36 masaüstü %61 mobil trafik olduğunu düşünürsek hem e-ticaret sitelerinin hem de kurumsal tanıtım sitelerinin mobil versiyonları masaüstünden çok daha önemli.

Burada önemli bir not daha paylaşalım; beyaz yakayı ilgilendiren B2B işlerde masaüstü trafik, B2C işlerdeki masaüstü trafiğe göre daha yüksek. Tüm gün bilgisayar başında çalışanlar doğal olarak araştırmalarını da masaüstü bilgisayarlar ve laptoplar ile yapma eğiliminde.

Türkiye'de E-ticaret hacmi 2017 yılında 50 milyar TL'ye dayandı. 2016'ya göre %30'a varan bir büyüme gerçekleşti. Toplam parakende harcamalarının %2'si e-ticaret kanalıyla gerçekleşiyor. Bu oranın birkaç yıl içinde %5'lere ulaşması bekleniyor.
2015'te 24,7 milyar e-ticaret harcaması olduğunu düşünürsek sadece 2 yılda e-ticaret hacmi 2 katına çıkmış.

2016'da her beş kişiden biri e-ticaret alışverişi yaparken bu oran 2017'de 4 kişiden biri olarak güncellendi. 2021'de 2 kişiden birinin e-ticaret alışverişi yapması bekleniyor.


Tüm bu istatistiklerin bize işaret ettiği önemli sonuçlar var:

- E-Ticaret hacmi hızla büyüyor, başlamayan şirketler e-ticarete başlamak için geç kalmış değil. Çok hızlı büyüse de Türkiye'de e-ticaret hacmi henüz potansiyellerinin çok gerisinde.
- E-Ticaret sadece bir site açıp ürün eklemekten ibaret değil. Bir dükkan açmak gibi düşünmek lazım; iş planı yapmak, piyasa ve rekabet analizi yapmak ve markanızı konumlandırmak gerekiyor. Başarısız olanların ortak özelliği E-ticareti bir site açmaktan ibaret görenler.
- Sosyal medya kullanımı %17 büyüdü son bir yılda. Hem E-ticaret hem de geleneksel web siteleri için ilgili ve ekonomik trafik sağlamak için sosyal medya çok önemli bir kanal. Sadık müşteriler yaratmak, müşteri memnuniyet yönetimi ve tekrarlayan satışlar için tecrübeli bir sosyal medya ajansıylaçalışılması gerekiyor.
Web tasarım artık mobil versiyon olmadan düşünülemez. Toplam web trafiğinin %60'tan fazlası mobilden gelmesine rağmen hala yüzbinlerce firmanın web sitesi mobil uyumlu değil. Şirketiniz için mobil uygulamalar geliştirmek iste bir sonraki adım. 
- B2B işler için mikro ihracat çözümleri global pazarlara açılmak için operasyonel maliyetleri ve iş yükünü minimize ediyor. İhracatı gözünde büyütenlere mikro ihracat konusunu araştırmalarını tavsiye ederiz.


+ Beyefendi burada ne arıyorsunuz?
- Yüzüğümü
+ Burada mı düşürdünüz?
- Hayır.
+ Peki neden burada arıyorsunuz?
- Çünkü burası aydınlık

Kısaca özetlemek gerekirse, bir şeyler satın almak isteyenler artık çarşı pazar gezmiyor. Google'da, Facebook'ta, Instagram'da geziyor. 
Sadece alıştığınız ve daha iyi bildiğiniz için potansiyel müşterilerinizi geleneksel yöntemlerle aramayın. 
Artık orada değiller.