Wetransfer Nedir?

Amsterdam merkezli bir girişim olan Wetransfer Bulut tabanlı bir dosya paylaşım servisidir. Son dönemde çok daha fazla popülerlik kazanarak adından söz ettirmeye başlayan bu servis özellikle büyük dosyaların da kolaylıkla gönderilebilmesini sağlamasıyla önemli bir ihtiyacı da karşılıyor. Bildiğiniz gibi e-mail servisleri aslında dosya paylaşım imkanını tanıyor. Ancak büyük dosyalar söz konusu olduğunda bu servisler maalesef yetersiz kalıyor ve devreye Wetransfer giriyor.
2009 yılında kurulan ve mimarı Bas Beerens ile Nalden olan bu servis hem masa üstü hem de mobil uygulama olarak kullanılabiliyor. Son derece kolay ve bir o kadar da sade bir ara yüze sahip olması nedeniyle uygulamayı kullanırken bir sorun yaşanmıyor. Yükleyeceğiniz dosyanın büyüklüğüne göre beklemeniz gereken zaman dilimi değişebilir. Ancak kullanıcıların genel olarak büyük dosyaları yüklerken dahi bekledikleri zamandan memnun olduklarını yani Wetransfer uygulamasının hız açısından da beklentileri karşılayabildiğini belirtmek isteriz.

Wetransfer’e Neden İhtiyaç Var?

Artık insanlar dosya taşımak için USB bellek ya da CD gibi araçları kullanmıyor. Bunun yerine çok daha pratik bir yöntem olan dijital transfer işlemi hayatı da bir hayli kolaylaştırıyor. Bir anlamda artık fiziksel donanımların kullanımının yavaş da olsa tarihe karıştığını belirtebiliriz. Elbette bu noktada daha pratik bir araca ihtiyaç duyuluyor. Ara yüzünün kolay ve sade olması, büyük dosyaların da paylaşımına izin vermesi ve hız bakımından beklentileri karşılaması gibi özellikler sayesinde Wetransfer bu ihtiyacı karşılamayı başarıyor. Özellikle pek çok mobil uygulamanın büyük dosyaları kabul etmemesi bu uygulamaya olan ihtiyacın da artmasını beraberinde getiriyor.

Wetransfer Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın web sitesine girdiğinizde herhangi bir kayıt işlemi yapmanıza gerek olmadan kullanmaya başlayabilirsiniz. Wetransfer servisi kullanıcılara iki farklı seçenek sunuyor. Bunların ilki ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz sürüm, diğeri ise belirli bir ücret karşılığında kullanabileceğiniz sürümüdür. Şayet ücretsiz olan sürümü kullanmayı tercih ederseniz 2 GB’a kadar olan dosyalarınızın transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ücretli olan sürümü tercih etmeniz durumunda bu rakam 20 GB’a kadar çıkabiliyor. Bu uygulamanın en beğenilen özelliklerinden biri de sadece tek seferde birden fazla dosyayı ekleme özelliğini kullanıcılara sunuyor olması!
Dosya paylaşımını kime gönderiyorsanız, o kişinin e-mail adresini yazmanız durumunda dosyanın indirilebilir hale gelmesiyle birlikte kendisine bir bilgi de ulaştırılıyor. Dosya paylaşımının yapıldığı e-mail içerisinde dosyanın indirilebileceği link de bulunuyor. Karşı taraf dosyaya ulaştığında size de bir bilgi iletiliyor. Merak edenler için açıklayalım, dosya ile birlikte bilgi de aktarabilirsiniz. Dilediğiniz mesajı dosyayı paylaştığınız bölüme ekleme şansını da sunuyor. Bu imkanlar mobil uygulamayı kullandığınızda da size sunuluyor. Hem Android hem de iOS tabanlı telefonlar üzerinden kullanılabilen Wetransfer uygulaması hızlı ve kolay dosya paylaşımı dendiğinde artık akla gelen ilk uygulamalardan biri olma özelliği de kazandı.

Wetransfer Plus Nedir?

Eğer sıklıkla dosya paylaşımı yapıyorsanız ve özellikle dosyanın boyutu ile ilgili sorun yaşıyorsanız siz de Wetransfer Plus uygulamasını deneyebilirsiniz. Az önce de sözünü ettiğimiz gibi bu uygulama ücretli ancak 20 GB gibi yüksek boyutlarda dosya paylaşımını sorunsuz bir şekilde yapmanızı sağlıyor. Wetransfer Plus aynı zamanda kullanıcılara 100 GB’lık bir Bulut alanı da sunuyor. Bu alanda dosyaların muhafaza edilmesi ve gerektiğinde yeniden erişilmesi mümkün olabiliyor. Eğer Plus üyeliğe geçiş yaparsanız arka planı değiştirme ya da kişiselleştirilmiş URL gibi çeşitli imkanlardan da faydalanabiliyorsunuz. Plus uygulaması üyeliği için ücret aylık 12 Dolar olarak ödeniyor. Bu uygulamayı talep edenler genellikle uygulamanın 100 GB depolama alanından faydalanmayı amaçlıyor.